balet
Menu lewe
MORZE
Balet
Choreografia:
Douglas Lee, Emanuel Gat, Jacek Przybyłowicz
Kompozytor:
Claude Debussy, Arvo Pärt, Benjamin Britten
Data premiery:
26.04.2025
Realizatorzy:
Choreografia:
Douglas Lee, Emanuel Gat, Jacek Przybyłowicz
Kierownictwo muzyczne:
Maria Fuller
Morze, woda, głębina to motywy powracające w kulturze i sztuce od wieków, zarówno jako źródło inspiracji, ale także figura referencyjna i symboliczna dla kontekstualizowania tego, co ludzkie. Nie oparł się temu także taniec, w którego historii powraca fascynacja trudną do uchwycenia jakością ruchu fal (Water Study Doris Humphrey, 1928) miękką poetyką podwodnych ruchów (Waterproof Daniel Larrieu, 1986) czy po prostu spektakularnością samej materii wody, z której przecież składa się w większości ludzkie ciało (Vollmond Pina Bausch, 2006).
Najnowsza premiera baletu Teatru Wielkiego w Łodzi wpisuje się w tę tradycję, jednocześnie dialogując z tryptykiem górskim, jakim jest Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich. Morze to tryptyk baletowy, na który złożą się prapremiery choreografii autorstwa zarówno polskich jak i międzynarodowych cenionych realizatorów: Douglasa Lee, Emanuela Gata oraz Jacka Przybyłowicza.
Tematyka wieczoru wpisuje się w najnowsze osiągnięcia humanistyki, której nurty takiej jak blue humanities i studia kulturowe nad wodą podkreślają znaczenie i relacje człowieka z naturą oraz tym co poza-ludzkie, w tym szczególności koegzystencji oceanów i mórz ze światem człowieka i ich roli w kształtowaniu kultur.
Z drugiej strony morze jako źródło odwiecznych inspiracji znajdzie odzwierciedlenie w warstwie muzycznej, na którą złożą się dzieła wybitnych kompozytorów takie jak La Mer Claude’a Debussy’ego (D. Lee), czy Four Sea Interludes z opery Peter Grimes Benjamina Brittena (E. Gat) oraz Für Aline i Cantus for Benjamin Britten Arvo Pärta (J. Przybyłowicz).
Douglas Lee
Douglas Lee jest światowej sławy choreografem, który po raz pierwszy będzie pracował z polskim zespołem baletowym.
Urodzony w Londynie Douglas Lee rozpoczął naukę baletu w Arts Educational School London, następnie otrzymał stypendium do Royal Ballet School, którą ukończył w 1996 roku, zdobywając nagrodę Alicii Markovej. Po ukończeniu nauki dołączył do Stuttgart Ballet, gdzie w 2002 roku awansował na pierwszego solistę. Zatańczył wiele wybitnych ról u takich choreografów jak John Cranko, Jiri Kylian, John Neumeier, Hans Van Manen, Glen Tetley, George Balanchine i William Forsythe.
Jako choreograf zadebiutował w 1999 r, od tego czasu tworzył prace dla m.in. dla Stuttgart Ballet, Staatsballet Berlin, Królewskiego Baletu Flamandzkiego, New York City Ballet, Narodowego Baletu Grecji, etc.
Emanuel Gat
Emanuel Gat urodził się w Izraelu, po raz pierwszy zetknął się z tańcem w wieku 23 lat podczas warsztatów prowadzonych przez izraelskiego choreografa Nira Ben Gala. Kilka miesięcy później dołączył do Liat Dror Nir Ben Gal Company, z którą stworzył dwie prace i odbył międzynarodowe tournée. W 1994 roku rozpoczął pracę jako niezależny choreograf. W ostatnich latach był m.in. artystą stowarzyszonym przy Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Montpellier i Narodowym Teatrze de Chaillot.
Obecnie prowadzi własny zespół Emanuel Gat Dance w Metz, we Francji. Stworzył liczne spektakle jako choreograf gościnny m.in. dla Ballet Opera de Lyon, Sydney Dance Company, Tanztheater Bremen, Candoco Dance Company, Ballet du Grand Théâtre de Genève, Los Angeles Dance Project, Czech National Ballet, Royal Swedish Ballet, Polskiego Baletu Narodowego, Staatsballet Berlin, Balet Opery Paryskiej, etc.
Jacek Przybyłowicz
Tancerz (m.in. Kibbutz Contemporary Dance Company) i choreograf, w latach 2009-2014 z-ca dyrektora ds. baletu w Teatrze Wielkim w Poznaniu, obecnie konsultant ds. artystycznych baletu Teatru Wielkiego w Łodzi i kurator Łódzkich Spotkań Baltowych. Do jego najważniejszych prac należą: Naszyjnik gołębicy (2003), Barocco (2004), Jesień-Nuembir (2008), Alpha Kryonia Xe (2006), 6 skrzydeł aniołów (PBN, 2012), III Symfonia „Pieśń o nocy” (2006), Infolia (2015), Bolero (2022), N.O.M./ Kościelec 1909 (2023). Realizuje spektakle z zespołami w Czechach, Niemczech, Hiszpanii i Chinach. W 2023 r. stworzył Der Moment z zespołem Ceprodac w Meksyku. W latach 2010-2014 był kuratorem Poznańskiej Wiosny Baletowej, a w latach 2018-2020 sezonu baletowego w Operze Wrocławskiej. Był członkiem rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca. Odznaczony brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Taniec.
Fortepian:
Julia Kociuban
Douglas Lee
La Mer
PANIE/LADIES
Monika Maciejewska-Potockas/Sonya Shteyn
Laura Ryngajłło/Maria Góralczyk
Kata Ban/Riho Okuno
Stanislava Pincekova/Emma Barrowclough
Claudie Lacquemanne/Isotta Sellari
PANOWIE/GENTELMENS
Chase Vining/Yuki Itaya
Joshua Legge/Nathan Claridge
Koki Tachibana/Dominik Senator
Giuseppe Stancanelli/Emanuele Bernardi
Jacek Przybyłowicz
Pärt/s
PANIE/LADIES
Kata Ban, Valentyna Batrak, Emma Barrowclough, Maria Góralczyk, Izabella Grzybek, Ekaterina Kitavea-Muśko, Claudie Lacquemanne, Kinga Łapińska, Laura Ryngajłło, Isotta Sellari, Riho Okuno,
Karolina Urbaniak
PANOWIE/GENTELMENS
Oleksii Balitskyi, Emanuele Bernardi, Nazar Botsiy, Yuki Itaya, Paweł Kurpiel, Joshua Legge,
Samuel R. Cerezo, Dominik Senator, Samuele Sciotto, Giuseppe Stancanelli, Koki Tachibana, Chase Vining
Emanuel Gat
Four Oceanic Dances
PANIE/LADIES
Alicja Bajorek, Julia Sadowska, Karolina Urbaniak, Kinga Łapińska, Gabriela Ignaszak, Sakurako Onodera, Angela Albonetti, Ilona Nesterenko, Larisa Zalevskaia, Stanislava Pincekova, Sonya Shteyn, Nicole G. Parry
PANOWIE/GENTELMENS
Nazar Botsiy, Gintautas Potockas, Paweł Kurpiel, Anton Arzhannikau, Oleksii Balitskyi, Nathan Cladrige, Samuele Sciotto, Emil Tamborski, Dawid Kucharski
Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi
Dyrygent:
Maria Fuller (26.04.2025, 27.04.2025, 29.04.2025), Marcin Mirowski (13.06.2025, 14.06.2025)
design by fast4net