Wydarzenia edukacyjne

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Wydarzenia edukacyjne

Plakat do spektaklu: NIEDZIELNE PORANKI: ORKIESTROWE ABC – altówki i skrzypce
Terminy:

NIEDZIELNE PORANKI: ORKIESTROWE ABC – altówki i skrzypce

Edukacja

Realizatorzy:


Orkiestra symfoniczna to najbardziej zaawansowana muzyczna machina, jaką stworzył człowiek.  Nie ma takiego drugiego tworu, który dysponowałby podobnym bogactwem barw i brzmień  tworząc cała paletę nastojów i emocji. To ogromny zespół, w którym prawie setka osób zaczyna  dźwięk dokładnie w tej samej chwili, synchronicznie zwalnia i przyspiesza. A przy tym wszystkim  daje sporą swobodę interpretacyjną i może brzmieć zupełnie inaczej w zależności od dyrygenta i  jego wizji. Jak to możliwe? Kto odpowiada za to by orkiestra brzmiała czysto? Czy może zagrać  bez dyrygenta? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na naszych edukacyjnych koncertach pt. Orkiestrowe ABC odbywających się w ramach cyklu Niedzielne Poranki. Opowiedzą o  instrumentach, pokażą ich różne brzmienia solo i w zespołach oraz podzielą się ciekawostkami na  temat swojej pracy w tak dużym zespole. To niepowtarzalna okazja by z bliska zobaczyć i  posłuchać instrumentów zwykle schowanych w orkiestronie a także porozmawiać z artystami  tworzącymi Orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi.

Cykl rozpoczną instrumentaliści największej grupy chordofonów smyczkowych czyli skrzypkowie i altowioliści. Skrzypce, zwłaszcza pierwsze są bardzo zapracowane w orkiestrze. To one tworzą  podstawę brzmienia orkiestry. Ale skrzypce i altówki grają nie tylko w orkiestrach symfonicznych.  Z powodzeniem występują w zespołach kameralnych a nawet solo. Powstały też skrzypce  elektryczne, które szturmem wdarły się także do muzyki rozrywkowej. Czy trudno się gra na  skrzypcach i altówce? Po co muzykom żeberko i czy każdy z instrumentów ma duszę? Tego i wiele  więcej dowiecie się na naszym koncercie z cyklu Orkiestrowe ABC.  
Bilety:

Strefa I
35/30 zł



Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera