Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

WYSTAWA "Świat opery, operetki i baletu – Bogusław Kaczyński"

data dodania:
10.01.2025
Serdecznie zapraszamy na wyjątkową wystawę we foyer Teatru Wielkiego w Łodzi, która będzie dostępna w dniach 10.01-17.03.2025 r.
Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie i Teatr Wielki w Łodzi zapraszają na wystawę Świat opery, operetki i baletu – Bogusław Kaczyński. Ekspozycję można oglądać w foyer Teatru od 10 stycznia do 17 marca 2025 roku. Autorem koncepcji i opracowania jest dr Krzysztof Korwin-Piotrowski, a projekt graficzny stworzył prof. dr hab. Piotr Karczewski z ASP w Łodzi. Zdjęcia do wystawy pochodzą z archiwum Fundacji ORFEO. Wernisaż odbędzie się 10 stycznia po I akcie spektaklu Zemsta nietoperza Johanna Straussa, około 19.30. 
 
Na 32 planszach można prześledzić karierę Bogusława Kaczyńskiego (1942-2016). W pamięci publiczności pozostanie jako niestrudzony popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, animator kultury, autor i prezenter wielu programów telewizyjnych. Był  najsłynniejszym w powojennej historii Polski popularyzatorem muzyki poważnej. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, koncerty Luciano Pavarottiego i Plácido Dominga, Konkurs Piosenki Eurowizji. Występował także w programach telewizyjnych za granicą, między innymi w: Nowym Jorku, Berlinie, Rzymie, Hawanie i Paryżu. Publikował artykuły i recenzje w „Ruchu Muzycznym”, „Teatrze” i „Kulturze”. Pisał też na łamach dzienników. 
 
W latach 1993-1996 sprawował funkcję prorektora do spraw artystycznych Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był dyrektorem Festiwalu Muzyki Łańcut (1981-1990), Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie (1994-1998) oraz Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (1984-2011), a także kierownikiem artystycznym Katowickich Spotkań Opery, Baletu i Operetki (2004-2010). W 2007 roku Bogusław Kaczyński poprowadził galę sylwestrową w Teatrze Wielkim w Łodzi. Zapraszał artystów tej sceny oraz Teatru Muzycznego w Łodzi na organizowany przez siebie festiwal w Krynicy. 
 
Pracował w Telewizji Polskiej i współpracował z Polskim Radiem. W 1974 roku dyrektor Zbigniew Napierała zaprosił Bogusława Kaczyńskiego do Poznania. Nastąpiło spotkanie, w czasie którego dyrektor ocenił, że młody człowiek posiada wszelkie atrybuty, aby zostać liderem programów muzycznych: kompetencję, znajomość środowiska, wdzięk, piękną polszczyznę, swobodę wypowiedzi, a przy tym jest  przystojny, ma zapał, jest autentyczny i przechodzi przez szkło (Anna Lisiecka, Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim, MUZA, Warszawa 2022, s. 254). Reżyserami widowisk telewizyjnych z udziałem Bogusława Kaczyńskiego jako narratora byli wybitni artyści: Maria Fołtyn i Andrzej Strzelecki. Ogromną popularność zdobyły cykle Operowe Qui Pro Quo, a następnie – Zaczarowany świat operetki. Telewizja Poznań była także współorganizatorem Festiwalu Muzyki Łańcut, realizując programy muzyczne na antenę ogólnopolską. Bogusław Kaczyński trafiał „pod strzechy” jako najsłynniejszy popularyzator muzyki poważnej w historii Telewizji Polskiej. Na antenie telewizyjnej Dwójki realizował programy muzyczne za dyrekcji Zbigniewa Napierały i w kolejnych latach. Bardzo popularny stał się cykl Rewelacja miesiąca, w ramach którego prezentował wybitne spektakle operowe, operetkowe i baletowe z najlepszych teatrów na świecie. W radiowej Jedynce pozostawił po sobie setki audycji. Prowadził m.in. kącik operetkowy w cyklu Lato z Radiem. Miał audycje w Czterech porach roku i współprowadził Galerię Mistrzów z Adamem Rozlachem. 
 
Napisał 15 książek: Dzikie orchidee, Symfonia w dolinie słońca, Ucieczki do Karyntii. Rzecz o Albanie Bergu i jego operach, Wielka sława to żart, Kretowisko, Xenia Grey: księżna Chicago, Krynicki Benefis, Teatr Kaczyńskiego ROMA, Jak samotny szeryf, Fryderyk Chopin. Geniusz muzyczny, Koń na biegunach, Smak sławy, Kiepura, Łańcut moja miłość, Ada Sari. Kulisy wielkiej sławy. O Bogusławie Kaczyńskim pisali m.in.: Anna Lisiecka: Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim; Zofia Paczóska: Jak kolorowy ptak. Wspomnienia przyjaciół o Bogusławie Kaczyńskim; Bartosz Żurawiecki: Primadonna. Biografia Bogusława Kaczyńskiego.
 
Otrzymał między innymi odznaczenia i nagrody: Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Super Wiktor, 3 Wiktory, Złoty Ekran, Autor Roku, Gwiazda Telewizji Polskiej, Generał Kultury Polskiej, Mistrz Mowy Polskiej, Złoty Hipolit, Kawaler Orderu Uśmiechu. W wyniku plebiscytu Koniec wieku tygodnika „Polityka” został zaliczony do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Był Honorowym Obywatelem: Krynicy-Zdroju, Łańcuta, Lipna, Białej Podlaskiej, Buska-Zdroju. 
 
Bogusław Kaczyński poznał wiele gwiazd ze świata muzyki i teatru. Byli to m.in.: Luciano Pavarotti, Maria Callas, Giuseppe di Stefano, Katia Ricciarelli, Marta Eggerth, Juliette Gréco, Gilbert Bécaud; Ada Sari, Teresa Żylis-Gara, Stefania Toczyska, Mira Zimińska-Sygietyńska, Maria Fołtyn, Agnieszka Duczmal; Krzysztof Penderecki, Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Bohdan Wodiczko; Daniel Olbrychski, Gustaw Holoubek; Jerzy Duda-Gracz, Andrzej Kreütz-Majewski.
 
Bogusław Kaczyński założył Fundację ORFEO w 1991 roku. Za najważniejsze jej zadania uznał: propagowanie najwyższych wartości polskiej kultury w kraju i za granicą, organizowanie festiwali muzycznych, wspieranie i promocję młodych talentów, wydawanie książek i płyt, edukację kulturalną społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem dziecięcej i młodzieżowej widowni. Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego kontynuuje rozpoczęte przez niego dzieło aby nadal przybliżać piękno sztuki i rozbudzać w ludziach miłość do muzyki.  Przewodniczącym Rady Fundacji jest Zbigniew Napierała, a Dyrektorem Zarządu – Piotr Łabanow. 
 
Od 2019 w Białej Podlaskiej odbywa się co roku Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego, organizowany z inicjatywy prezydenta miasta Michała Litwiniuka oraz Zbigniewa Napierały. Na Festiwalu promowana jest muzyka operowa, operetkowa i musicalowa, a także wykonywane są dzieła muzyki klasycznej. Wydarzenia Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego odbywały się w: Białej Podlaskiej, Łodzi (w Teatrze Wielkim), Warszawie, Katowicach, Leśnej Podlaskiej, Sarnakach i Serpelicach (nad Bugiem). Dyrektorem artystycznym dotychczasowych edycji Festiwalu był dr Krzysztof Korwin-Piotrowski.
 
Jednym z projektów Fundacji jest portal muzyczny ORFEO (www.orfeo.com.pl), który relacjonuje operowe, operetkowe, baletowe i muzyczne wydarzenia w Polsce. Od 2024 roku Fundacja jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu „Ogrody Muzyczne” na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Współorganizowała również I Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Białej Podlaskiej (2023). 
 
Teatr Wielki w Łodzi współorganizuje z Fundacją ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego Koncert z Gwiazdą – Aleksandra Kurzak. Orkiestrą Teatru dyrygować będzie maestro Rafał Janiak. Wydarzenie odbędzie się w Dniu Kobiet 8 marca o godzinie 19.00. Po koncercie gwiazda Metropolitan Opera będzie podpisywać płyty w foyer Teatru, na wystawie poświęconej Bogusławowi Kaczyńskiemu. 

 
Cytaty: 
 
Moim pragnieniem jest oczarować jak najszersze rzesze ludzi czarem sztuki. Pokazać, że sztuka jest tak piękna i że życie człowieka, który pokochał sztukę i poddał się sztuce, jest piękniejsze, jest wartościowsze, że na tym smutnym świecie, w naszej rzeczywistości, która niesie tyle rozczarowań, tyle klęsk, tyle trosk, tyle smutku i tyle łez, sztuka jest jedynym wybawieniem, jest takim katharsis. Dzięki sztuce naprawdę warto żyć.
Bogusław Kaczyński
 
Uważam, że wszelkie związki przeszkadzają w uprawianiu sztuki. Tego uczyli mnie wszyscy wielcy. Ada Sari podkreślała, że sztuce trzeba podporządkować swoje życie. Podobne słowa słyszałem od Niny Andrycz, Miry Zimińskiej, Beaty Artemskiej.
Bogusław Kaczyński
 
Mam bardzo głębokie przekonanie, że nie jesteśmy narodem głuchym, ale wrażliwie wyczulonym na piękno muzyki. Tak, jak gromadzimy książki, powinniśmy zbierać płyty z muzyką wartościową i piękną. Niemniej ktoś powinien być przewodnikiem po tym świecie, umieć wskazać, co warto mieć, żeby posłuchać.
Bogusław Kaczyński, „Dziennik Teatralny”, Rzeszów, 24 maja 2010
 
Bo jeśli w zamku zbudowanym przez księżnę Lubomirską występowali wielcy artyści ubrani w długie suknie, we fraki, ja w marynarce pluszowej z czarną muszką, były transmisje telewizyjne, to dlaczego na sali miały siedzieć rozczochrane osoby z główką kapusty w siatce?
Bogusław Kaczyński o Festiwalu Muzyki Łańcut („Gazeta Wyborcza”)
 
Kaczyński pojawia się w TV, nic się nie rusza, nie dzieje, a wszyscy gapimy się w ekran jak cielę na malowane wrota. Osobowość.
Jerzy Gruza, reżyser
 
Boguś Kaczyński to świetny prezenter i robi tę robotę znakomicie! Zresztą jeszcze za jedno trzeba być mu wdzięcznym, że kiedy ogłoszono plebiscyt na człowieka roku —robotnicy Ursusa wybrali właśnie Kaczyńskiego. To przecież Chopinowi by się nie zdarzyło!
Jerzy Waldorff, krytyk muzyczny
 
Kaczyński zrobił dla sztuki operowej więcej niż ktokolwiek w jej dziejach w naszym kraju.
Zygmunt Kałużyński, krytyk filmowy
 
Bogusław Kaczyński był z wykształcenia pianistą i teoretykiem muzyki. Jednak jego kariera potoczyła się inaczej. Podczas lekcji u wybitnej primadonny Ady Sari zakochał się w muzyce operowej i stał się jej orędownikiem. Opowiadał o muzyce operowej w sposób barwny, profesjonalny a jednocześnie żarliwy. Tą swoją żarliwością zaraził całą Polskę.
prof. dr hab. Ewa Iżykowska (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina)
 
Aby docenić wielkość – trzeba samemu być wielkim. Ty jesteś wielki i niepowtarzalny. Dziękuję Ci także za to, że w swoim przepełnionym muzyką sercu znalazłeś miejsce dla sztuki operetkowej. Cześć Ci za to i chwała.
Wanda Polańska, śpiewaczka
 
Bogusiu, rozsławiasz kulturę polską w radiu i telewizji, w pałacach książęcych i kurortach. Dzięki Ci za to. 
Mira Zimińska-Sygietyńska i Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”
 
Happy birthday, kochany Bogusław. Kocham Cię za Twoje wielkie serce. Życzę szczęścia i jeszcze większej kariery.
Marta Eggerth-Kiepura, Nowy Jork
 
Przynoś nadal ludziom radość i wzruszenie, wprowadzaj ich w zaczarowany świat wielkiej muzyki, bez której „myśl nie miałaby skrzydeł” – jak powiedział Żeromski
Twoja Basia z Podlasia – Barbara Wachowicz
 
Zawsze chciał wiedzieć jeszcze więcej, jeszcze coś usłyszeć. Nie zadowalał się byle czym. Ubóstwiał dobry śpiew. Gonił po całej Europie, a nawet dalej, by usłyszeć tego lub owego śpiewaka. On tym żył. Bardzo chciał być tam, gdzie się coś pięknego dzieje. Nigdy nie ustawał w pomysłach. A wyobraźnię miał olbrzymią.
Teresa Żylis-Gara (Notatnik Dwójki, Polskie Radio, 2016)
 
Spełnione marzenia pana Bogusława Kaczyńskiego to: podróż nad Bajkał i na Capri, zwiedzanie Forum Romanum, Florencji i Akropolu, pobyt w Nowym Jorku, wejście na chiński mur, podziwianie wodospadu Niagara, wizyty w najważniejszych teatrach operowych świata, poznanie Marii Callas, obiad z Pavarottim i kolacja z Karajanem.
dr Krzysztof Korwin-Piotrowski (Wielka sława Bogusława, TVP)
 
Jestem uczniem VII klasy. Jest Pan moim idolem i bardzo pragnę Pana naśladować.
Wojciech Kowal, Oborniki Śląskie
 
Dziś mam już 83 lata, głodową emeryturę i niezaspokojoną ciekawość świata. Dlatego dziękuję Panu za ten cudowny Wiedeń w imieniu nas, ludzi starych.
Joanna Kuligowska, Pszczyna
Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera