Aktualności
Menu lewe
W KALEJDOSKOPIE LICZB I FAKTÓW
data dodania:
31.12.2024
Rok 2024 przyniósł wiele pozytywnych faktów. Wśród nich odnotować należy, że świat nauki wzbogacił się o kolejnych 11 noblistów, astronomowie odkryli nową planetę „Percival”, a medycyna znacznie poszerzyła swoje możliwości dzięki wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji. To tylko kilka spośród wielu pozytywnych faktów, jakie odnotowaliśmy w dobiegającym końca 2024 roku. Austriacki filozof i logik Ludwig Wittgenstein w roku 1921 opublikował jedno z najwspanialszych i jednocześnie najbardziej tajemniczych dzieł filozoficznych „Traktat logiczno-filozoficzny”, którego jedna z tez brzmi „Świat jest wszystkim co jest faktem”. Mając to na względzie, spójrzmy jaki świat wyłania się z faktów roku 2024 w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Rok 2024 zamykamy z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku względem naszych widzów. Zrealizowaliśmy aż 5 premier: „Traviata”, „Jaś i Małgosia”, „Cyganeria” oraz „Romeo i Julia” i „Giselle” – co czyni ten rok wyjątkowym w ostatnim dziesięcioleciu TWŁ. Dwa ważne festiwale: jeden z ugruntowaną międzynarodową renomą „Łódzkie Spotkania Baletowe” a drugi – „Festiwal Pucciniowski” stanowiący operowy unikat uświetniający obchody setnej rocznicy śmierci kompozytora, stawiają naszą instytucję w czołówce tego typu teatrów w Polsce.
KURTYNA W GÓRĘ!
W roku 2024 zagraliśmy dla naszych widzów łącznie 120 spektakli, a to oznacza, że nasza teatralna kurtyna musiała podnieść się blisko 400 razy! Przez cały rok nasza publiczność dopisywała swoją obecnością, dzięki czemu kasa teatralna sprzedała dokładnie 98 225 biletów, a zatem odwiedziło nas niemalże 100 000 osób. To imponujący wynik, z którego jesteśmy bardzo dumni. Poza sceną główną, odbyło się także 26 koncertów kameralnych, w których uczestniczyło blisko 4,5 tysiąca widzów. Wszystko to razem spowodowało wzrost sprzedaży biletów o 26% w stosunku do roku 2023! Jesteśmy za to bardzo wdzięczni i zrobimy wszystko, aby wynik ten poprawić w kolejnym roku.
OPERA I BALET W OKU KAMERY
Wiele wysiłków włożyliśmy także w to, aby praca naszych zespołów artystycznych została utrwalona w postaci nagrań. I tak na początku roku ruszyła sprzedaż płyt DVD z nagraniem „Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego. Było to pierwsze w historii Teatru Wielkiego w Łodzi profesjonalne wydanie audio-wizualne. Płyta doczekała się wielu pozytywnych recenzji w prasie fachowej, wzbudzając rezonans europejskiego środowiska muzycznego. W połowie roku dokonaliśmy rejestracji opery „Jaś i Małgosia” Engelberta Humperdincka, którą można bezpłatnie oglądać w serwisie YouTube na kanale Teatru Wielkiego w Łodzi. Pod dwóch operowych pozycjach przyszedł czas na balet i tak w grudniu ukazała się kolejna płyta DVD „Wieczór baletowy kompozytorów polskich” to zapis trzech choreografii do muzyki Wojciecha Kilara, Karola Szymanowskiego i Adama Wesołowskiego.
EDUKACJA
Równie ważna, co działalność artystyczna, pozostaje dla nas działalność edukacyjna. W 2024 roku odbyło się w naszym Teatrze 441 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, w których uczestniczyły 12 822 osoby. Cieszymy się bardzo, bo na zajęciach edukacyjnych odwiedziło nas o prawie 14% więcej dzieci niż w roku ubiegłym. Teatr Wielki w swojej ofercie posiada kilka wypróbowanych zajęć edukacyjnych, cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców. Z myślą o najmłodszych powstał cykl warsztatów „Opera na poduchach”, podczas których w przystępny sposób dzieci poznają świat teatru, tańca i muzyki. W tym roku odbyło się 81 tego rodzaju warsztatów, które odwiedziło 1579 uczestników. W pierwszym półroczu partnerem tego projektu była Fundacja PZU i dzięki niej do naszego Teatru mogło przyjechać ponad 430 dzieci wraz z opiekunami, z dalszych miejscowości naszego regionu. Dla grup szkolnych zorganizowaliśmy 18 warsztatów artystycznych, podczas których wiedzę zdobyło prawie 1500 uczniów. Z myślą o rodzinnych wizytach w Teatrze Wielkim w Łodzi rozbudowaliśmy cykl koncertów familijnych „Niedzielne poranki”, w tym przypadku zgromadziliśmy łączną widownię 3206 osób, podczas 18 koncertów w całym 2024 roku. Największym zainteresowanie cieszą się wycieczki z przewodnikiem po gmachu naszego Teatru. Zaglądamy tam, gdzie na co dzień widzowie nie mają wstępu, czyli na scenę, a także do pracowni teatralnych, czy magazynu kostiumów. W tym roku odbyło się 119 wycieczek, w których uczestniczyło 2354 zwiedzających. W ramach współpracy z Fundacją LOTTO stworzyliśmy portal internetowy poświęcony szeroko rozumianej muzyce klasycznej z grami i zabawami www.zmuzykanawesolo.operalodz.com. Ponadto na stałe przy Teatrze Wielkim w Łodzi, działa także Łódzki Chór Teatralny „Verdiana” oraz Chór Dziecięco-Młodzieżowy.
TEATR WIELKI W ŁODZI JEDNYM Z LIDERÓW KPO
Aż 9 naszych projektów uzyskało wsparcie w postaci grantów w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności dla podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych. Dzięki nim możliwym stało się doposażenie naszych chórzystów w nowoczesne tablety, a także produkcja filmu z okazji jubileuszu 70-lecia teatru operowego w Łodzi. Ponadto zespół naszego baletu mogli odwiedzić gościnni pedagodzy, wzbogacając i podnosząc umiejętności tancerzy. Wsparcie z KPO pozwoliło także na stworzenie podcastu „Melpomene przy mikrofonie” do udziału, w którym zaprosiliśmy nestorów i twórców łódzkiej sceny operowej. Jednym z najciekawszych projektów w ramach realizacji grantów z KPO był miniserial „Sztuczna inteligencja w operze?”. To miniserial internetowy podczas którego dzieci, obserwując przygotowania do premiery „Cyganeria”, starały się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie w pracy dyrygenta, śpiewaka lub kostiumografa.
INWESTYCJE
Jako jedyny teatr operowy i muzyczny w Polsce znaleźliśmy się na liście 46 instytucji, które otrzymały informację o pozytywnej ocenie pod względem formalnym projektów złożonych do II naboru wniosków w trybie konkurencyjnym w ramach Programu FEnIKS 2021-2027. Projekt nosi nazwę: Adaptacja i modernizacja przestrzeni Teatru Wielkiego w Łodzi wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia. Przedmiotem planowanego projektu jest modernizacja przestrzeni budynku Teatru Wielkiego w Łodzi. W ramach projektu zaplanowano m.in.: adaptację piwnicy do celów kulturalnych, wymianę okien na zasceniu, modernizację centralnego ogrzewania, zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektu, także modernizację pomieszczeń w części administracyjnej, wymianę desek na scenie głównej, modernizację wejść do budynku oraz zakup sprzętu multimedialnego, techniki scenicznej i sprzętu do produkcji teatralnej na potrzeby działalności kulturalnej i edukacyjnej Teatru. To projekty, które planowaliśmy w 2024 roku, a to co udało się zrealizować to zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, które pozwoliły pokryć z własnej produkcji ok. 12,5% zapotrzebowania Teatru na energię elektryczną. Dla przykładu taka oszczędność pozwoliłaby np. na oświetlenie części frontowej budynku przez okres 3 lat.
ŻYCZENIA NA NOWY 2025 ROK
Rok 2024 zapisze się w naszej pamięci jako czas pełen wytężonej pracy, znaczących osiągnięć i niezapomnianych chwil z naszą widownią. Patrząc w przyszłość, życzymy Państwu, aby nadchodzący 2025 rok przyniósł jak najwięcej pozytywnych emocji, niezapomnianych artystycznych przeżyć i chwil radości w blasku teatralnych świateł. Niech każdy spektakl, koncert czy zajęcie edukacyjne wypełni Państwa serca pięknem i wzruszeniem, a codzienne życie toczy się w harmonii, spokoju i szczęściu. Z najlepszymi życzeniami – zespół Teatru Wielkiego w Łodzi.
ŻYCZENIA NA NOWY 2025 ROK
Rok 2024 zapisze się w naszej pamięci jako czas pełen wytężonej pracy, znaczących osiągnięć i niezapomnianych chwil z naszą widownią. Patrząc w przyszłość, życzymy Państwu, aby nadchodzący 2025 rok przyniósł jak najwięcej pozytywnych emocji, niezapomnianych artystycznych przeżyć i chwil radości w blasku teatralnych świateł. Niech każdy spektakl, koncert czy zajęcie edukacyjne wypełni Państwa serca pięknem i wzruszeniem, a codzienne życie toczy się w harmonii, spokoju i szczęściu. Z najlepszymi życzeniami – zespół Teatru Wielkiego w Łodzi.
design by fast4net