Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

ZŁOTE RUNO najbardziej oczekiwaną premierą na świecie

data dodania:
21.11.2016
Światowa prapremiera ZŁOTEGO RUNA Aleksandra Tansmana, która odbędzie się 2 grudnia 2016 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi, wymieniona została w dziesiątce przedstawień realizowanych przez tak znakomite i czołowe ośrodki, jak wiedeńska Staatsoper, mediolańska La Scala, brukselski Palais de la Monnaie, londyński Covent Garden, sztokholmska Royal Opera.

Poszukiwania partytury La Toison d’Or Aleksandra Tansmana były prowadzone od wielu lat przez TANSMAN FESTIVAL – Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana w Łodzi. Kwerendy prowadzono w Paryżu, Wiedniu, Mediolanie, Londynie, ponieważ tam mają siedziby wydawnictwa, z którymi współpracował Tansman, takie jak Ricordi czy Universal. Nie odnaleziono tam jednak partytury, ani w archiwum prywatnym Tansmana w Paryżu. Rękopis odnaleziono w końcu w Bibliotece Narodowej w Paryżu. TANSMAN FESTIVAL, Instytut Muzyki Polskiej, Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana przy współpracy z Fabryką Nut przygotowały do wydania i premierowego wykonania na Finał TANSMAN FESTIVAL, partyturę, wyciąg fortepianowy oraz głosy orkiestrowe.

ZŁOTE RUNO / 2 grudnia 2016, 19.00 / KUP BILET
ZŁOTE RUNO / 3 grudnia 2016, 18.30 / KUP BILET
Podczas konferencji Tansman Festival w Teatrze Wielkim w Łodzi, dyrektor artystyczny Wojciech Rodek powiedział: „Jesteśmy zobowiązani do kultywowania pamięci o wielkich łodzianach. Być może dzieło wejdzie do naszego repertuaru. Widziałem partyturę i jestem strasznie ciekawy. Nie boimy się wyzwań".

Maria Sartova, reżyserka spektaklu: „Zakochałam się w tekście. Jest niesamowicie dowcipny, oparty na grze słów. I tekstowo, i kompozycyjnie Złote Runo jest dwuwarstwowe. Pierwszy akt jest bardzo ravelowski. Druga część to już prawdziwy, szalony Tansman. Dużą rolę odgrywać będzie balet, jako alter ego głównych bohaterów. Wykorzystamy całą technikę, zapadnie i światła. Będą też projekcje wideo". Andrzej Wendland, dyrektor Tansman Festival: „Tansman jako pierwszy już w 1927 roku wykorzystał film w operze, zapisując to w partyturze! Mieszanie technik jest więc jak najbardziej na miejscu".
Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera