Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

"PRÓBA" PRZED... "REQUIEM"!

data dodania:
8.04.2020
Dziś wspomniamy dwa spektakle "Próbę" do muzyki J.S. Bacha i G. Pressera i "Requiem" Verdiego oba w choreografii Antala Fodora. Dlaczego wspominamy właśnie te dwa spektakle? Odpowiedź jest bardzo prosta. 8 kwietnia br. w kościele św. Mateusza w Łodzi miał odbyć się koncert, na którym chceliśmy zaprezentować Państwu wspólnie z chórem Filharmonii Łódzkiej właśnie "Requiem" Verdiego. Koncert się nie odbył w planowanym terminie, ale w ramach rekompensaty sięgnęliśmy do zasobów naszego archiwum i udało się wydobyć nagranie z 1997 roku właśnie ze wspomnianego wyżej spektaklu. Nagranie zaprezentujemy w najbliższym czasie, teraz zapraszamy do lektury!
Kiedy w 1984 roku węgierski choreograf Antal Fodor zaprezentował wraz z zespołem baletowym naszego Teatru swój pomysł choreograficzny Próba. Wariacje na dobrze znany temat wywołał istne trzęsienie ziemi; nie dość że rockowa muzyka Gabora Pressera i klasyka Jana Sebastiana Bacha, to jeszcze temat i to ujęty w dość kontrowersyjny sposób. Nieprawdopodobny aplauz i zachwyty publiczności, wielkie uznanie krytyki baletowej, gigantyczne kolejki do kas biletowych i liczne europejskie tournées...
 
Po wielu latach (w 1997) Antal Fodor powrócił do nas ze swoimi wariacjami na dobrze znany temat, tym razem – ku zaskoczeniu wszystkich – z REQUIEM Giuseppe Verdiego.
 

 
To monumentalne dzieło, drugą po Requiem  Mozarta, najsłynniejszą kompozycję muzyki sakralnej, Guiseppe Verdi zadedykował w pierwszą rocznicę śmierci – Alessandro Manzoniemu, włoskiemu poecie i pisarzowi, którego bardzo cenił, obdarzał wielkim szacunkiem i podziwiał. Utwór po raz pierwszy wykonano 22 maja 1874 roku w kościele San Marco w Mediolanie, a trzy dni później pod batutą samego kompozytora, tę żałobną mszę zaprezentowała mediolańska La Scala. Verdi swoją muzyką, zresztą nie po raz pierwszy, bez reszty zawładnął publicznością. Byli tacy, którzy ze względu na konstrukcję muzyczną i dramaturgiczną, nazwali Requiem mistrza monumentalną grand operą, która bez teatralnych dekoracji i wytwornych kostiumów, z każdą frazą muzyczną budzi w słuchaczu wielkie emocje, do głębi porusza jego wrażliwość, a wyobraźni nie pozwala na chwilę wytchnienia. I do dziś się nic nie zmieniło - wykonania tego ponadczasowego, jakże dramatycznego  Requiem zawsze stają się świętem dla wykonawców i melomanów!
 
Tak było również w 1997 roku za sprawą Antala Fodora. Tym razem tańczone Requiem było wydarzeniem szczególnym zwłaszcza dla zespołu baletowego; tańczyć do takiej(!) muzyki to nie lada wyzwanie. Sukces jednak był spektakularny. Niemała w tym zasługa kierownictwa muzycznego Andrzeja Straszyńskiego, scenografki Anny Bobrowkiej-Ekiert i oczywiście całego wielkiego zespołu wykonawców: chóru, baletu, orkiestry i oczywiście solistów Teatru Wielkiego w Łodzi: Krystyny Rorbach, Dariusza Stachury oraz zaproszonych gości Oksany Prudnik i Leonarda Andrzeja Mroza. W partiach solowych tańczyli: Edyta Wasłowska, Beata Brożek, Witalij Litwinienko jr., Adam Grabarczyk, Jan Łukasiewicz, Mirosława Miłoń i Lilianna Surdyk.
 
8 kwietnia br. nie spotkaliśmy się w kościele św. Mateusza w Łodzi, gdzie miał odbyć się koncert dla mieszkańców Łodzi i regionu łódzkiego, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, na którym mieliśmy zaprezentować Państwu wspólnie z chórem Filharmonii Łódzkiej właśnie Requiem Verdiego. Wszystko było już zapięte prawie na ostatni guzik, ale niestety koncert z powodu pandemii odwołaliśmy. W ramach rekompensaty sięgnęliśmy do zasobów naszego archiwum i udało się wydobyć nagranie z 1997 roku właśnie ze wspomnianego wyżej spektaklu. I to nagranie chcemy państwu zaprezentować. Niestety nagranie video nie oparło się upływowi czasu pozostała nam jednak muzyka, jakość może nie jest najlepsza (cóż taka technika wówczas była), ale warto posłuchać bo to muzyka piękna i monumentalna.
 
Zapraszamy!
Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera