Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Rok 2020 w Teatrze Wielkim w Łodzi

data dodania:
31.12.2020
Każdy rok przynosi nam nowe cele i wyzwania. Rok 2020 był wyjątkowo trudny, wymagał cierpliwości i siły. Jednak jesteśmy pewni – i tego Państwu życzymy – że rok 2021 będzie przychylny i szczęśliwy. Wierzymy też, że w zbliżającym się roku będziemy nieustannie spotykać się z Państwem w Teatrze, by razem doświadczać kulturalnych wrażeń, których tak bardzo nam brakowało.

Przypominamy najważniejsze wydarzenia minionego roku:
Na powitanie 2020 roku Teatr Wielki w Łodzi przygotował operowo-baletowy koncert Operowe fajerwerki, podczas którego publiczność usłyszała najpiękniejsze arie z oper i operetek, a także podziwiać mogła fragmenty klasycznych i współczesnych spektakli baletowych.

W lutym na scenie Teatru odbyła się premiera baletu Grek Zorba. Wśród publiczności zasiadło wielu znakomitych gości, uznanych krytyków i recenzentów oraz widzowie, którzy przybyli na to wydarzenie z całej Polski. Artyści Baletu Teatru oraz zespół wybitnych realizatorów stanęli na wysokości zadania, czego dowodem były kilkukrotne bisy i owacje na stojąco po obu premierowych spektaklach. Przygotowania przedstawienia podjął się legendarny choreograf i twórca tego baletu Lorca Massine.
 

Do 10 marca Teatr Wielki w Łodzi odwiedziło prawie 15 tysięcy widzów, a następnie, ze względu na stan epidemiologiczny, nasze spotkania z Państwem przeniesione zostały do przestrzeni online.

Nie pozostaliśmy jednak obojętni na sytuację pandemii, postanawiając czynnie zaangażować się w ogólną pomoc. Przyłączyliśmy się do wspierania walki z koronawirusem, uruchamiając pracownie krawieckie. Nasze wykwalifikowane krawcowe uszyły maski i kombinezony ochronne, które przekazaliśmy do szpitali i ośrodków medycznych z województwa łódzkiego.

Słowa podziękowania skierował do nas wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.


Na Międzynarodowy Dzień Tańca – przypadający 29 kwietnia 2020 – Teatr Wielki w Łodzi przygotował bezprecedensowy projekt taneczny SeparatedLife, będący wirtualnym spektaklem baletowym w choreografii Grzegorza Brożka w wykonaniu 36 artystów Teatru, do specjalnie skomponowanej muzyki Cezarego Kurowskiego z wokalizą Olgi Maroszek (solistka TWŁ, kontralt). Spektakl stał się ilustracją tego, jak ludzie reagują na stan zagrożenia, uświadamiał, że każdy człowiek znajduje swój sposób radzenia sobie z pandemią.
 


Przyłączyliśmy się również do akcji #Hot16Challenge2, będącej świetną okazją, by pomóc lekarzom i pracownikom medycznym w walce z pandemią koronawirusa. Wszyscy artyści biorący udział w akcji zachęcają internautów do wsparcia specjalnej zbiórki pieniędzy.
 


Ponadto nasi artyści zaprezentowali się Państwu w kilkunastu projektach artystycznych, które wciąż są dostępne na kanale YouTube Teatru Wielkiego w Łodzi.

W czerwcu wydarzeniem uświetniającym w Roku Papieskim obchody 33. rocznicy wizyty papieża-Polaka w Łodzi, był koncert w Ogrodach Pałacu Herbsta – pt. Województwo Łódzkie w hołdzie dla św. Jana Pawła II w wykonaniu solistów Teatru, którym towarzyszyli artyści kameralnego zespołu chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Maestro Michała Kocimskiego oraz kierownictwem artystycznym Dyrektora Dariusza Stachury. Pomimo ograniczeń epidemiologicznych wydarzenie odbyło się przy niewielkim udziale publiczności, a dzięki transmisji telewizyjnej koncert obejrzała wielotysięczna widownia.
 

Projekt został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego w kategorii Organizacja wydarzenia kulturalnego w 2020 roku.

Drugą połowę roku papieskiego Teatr Wielki w Łodzi rozpoczął serią koncertów papieskich Województwo łódzkie w hołdzie św. Janowi Pawłowi II, które zaprezentowane zostały w kilku miastach regionu łódzkiego. Organizatorem wydarzenia został Urząd Marszałkowski w Łodzi, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera. Pierwszy koncert odbył się 26.08.2020 w Warcie, następne w Bełchatowie (9.09.), Żytnie (16.09.) i Brzezinach (30.09.).
Repertuar wydarzenia, złożony z klasyków opery, operetki i musicalu, wzbogacony został o pieśni ludowe i religijne – te, które cenił papież, i które wykonywane były podczas jego pielgrzymek do ojczyzny. Koncerty spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem publiczności z regionu łódzkiego.
 

W sierpniu Teatr Wielki w Łodzi zaprosił publiczność na cykl koncertów pod wspólnym tytułem Sierpniowe wieczory z gwiazdami. Pierwsze dwa koncerty zatytułowane Najpiękniejsze przeboje muzyki filmowej przeniosły widzów w świat dwudziestolecia międzywojennego. Zaprezentowane zostały szlagiery takich mistrzów jak m.in.: Henryk Wars – Ach, śpij kochanie, Już taki jestem zimny drań, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Emanuel Szlechter – Sex appeal, Jerzy Petersburski – Odrobinę szczęścia w miłości…, a także New York, New York Johna Kandera czy walc z filmu Noce i dnie Waldemara Kazaneckiego.
 

Natomiast w ostatni weekend sierpnia Teatr Wielki w Łodzi zaprosił publiczność na spotkanie z operowymi hitami. W koncercie Operowe szlagiery chór i soliści z towarzyszeniem fortepianu zaprezentowali najpiękniejsze arie z takich oper jak: Rigoletto, Trubadur, Traviata Verdiego, Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Carmen Bizeta czy Straszny dwór Moniuszki.
 

We wrześniu Teatr Wielki w Łodzi przygotował Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2020/2021. Program wydarzenia obejmował fragmenty oper, które pojawić się miały w kolejnych spektaklach sezonu, m.in.: arie z: Cyrulika sewilskiego, Cosi fan tutte, Don Pasquale, Madamy Butterfly, Turandot oraz Nabucca w wykonaniu solistek i solistów TWŁ. Oprócz dzieł operowych w programie nie zabrakło części baletowej: zaprezentowane zostały fragmenty baletu Cisza i finał z baletu Grek Zorba.
 

W listopadzie 2020 w Teatrze Wielkim w Łódzi odbyła się premiera Głosu ludzkiego, opery-monodramu Francisa Poulenca z udziałem primadonny łódzkiej opery Joanny Woś. Do realizacji tego dzieła dyrekcja zaprosiła cenionego reżysera Michała Znanieckiego oraz znakomitego dyrygenta Adama Banaszaka. W związku z ogłoszonymi obostrzeniami zaprosiliśmy Państwa do oglądania premiery za pośrednictwem TVP3 Łódź.
 

5 grudnia zarejestrowaliśmy premierę jednej z najdoskonalszych oper komicznych wszech czasów – Don Pasquale Gaetano Donizettiego – spektaklu w reżyserii Michała Znanieckiego pod mistrzowską batutą Maestro Tadeusza Kozłowskiego i z udziałem solistów znanych również z międzynarodowych scen. Spektakl w wersji online Państwu udostępniony w drugi dzień świąt i wciąż można go oglądać wykupując dostęp na platformie www.live.bilety24.pl.
Spektakl zdobył serca krytyków z całej Polski. Don Pasquale w reż. Michała Znanieckiego zostało okrzyknięte produkcją na międzynarodowym poziomie.

19 grudnia przystąpiliśmy do realizacji premiery opery Cosi fan tutte w reżyserii Waldemar Stańczuka pod kierownictwem muzycznym Marcina Wernera. Efekty naszej pracy będą mogli Państwo ocenić już wkrótce.

Ostatnie wydarzenie tego roku to przygotowanie koncertu kolęd pt. Wszyscy śpiewamy kolędy w reżyserii Dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Dariusza Stachury. Jako zapowiedź tego wydarzenia zaprezentowaliśmy Państwu kolędę Bóg się rodzi w wykonaniu artystów trzech łódzkich instytucji kultury: Teatru Wielkiego w Łodzi, Filharmonii Łódzkiej i Teatru im. St. Jaracza w Łodzi. Na koncert zapraszamy 6 i 10 stycznia o godzinie 18:00 na naszym kanale Youtube oraz na Facebooku Teatru Wielkiego w Łodzi.
 

Dziękujemy, że byli Państwo z nami!
Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera