Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

SELLINARIUM / Przetańczyć całą noc! Cały ten musical

data dodania:
14.02.2017
Karnawał w pełni, więc warto przetańczyć choć raz całą noc. O zjawisku, jakim jest musical, opowie podczas najbliższego SELLINARIUM dr Jacek Mikołajczyk. Zapraszamy na lutową odsłonę cyklu edukacyjnego prowadzonego przez Michała J. Stankiewicza.
 
PRZETAŃCZYĆ CAŁĄ NOC…
Cały ten musical

26 lutego 2017, godz. 12:00
KUP BILET


Dwudziestowieczny, a zatem młodszy brat opery i operetki. Urodził się w Ameryce, dziś jego przeboje wystawiane są w teatrach na wszystkich kontynentach. Kiedyś mówił (śpiewał?) głównie językiem jazzu, z czasem stał się muzycznym poliglotą, wciągając w swoją orbitę rock, pop, a niedawno nawet hip-hop. Pod względem popularności, w globalnym świecie rozrywki może stanąć w szranki z Hollywood czy największymi gwiazdami muzyki popularnej. Musical – gatunek, który w ciągu kilkudziesięciu lat podbił światowe sceny muzyczne. O jego historii, najbardziej charakterystycznych odmianach oraz o tym, w jakim kierunku wydaje się zmierzać obecnie, opowie Jacek Mikołajczyk, historyk musicalu i reżyser teatralny. Wspomni o musicalowych „evergreenach”, takich jak My Fair Lady Fredericka Loewego czy West Side Story Leonarda Bernsteina, ale również o „megamusicalach” Andrew Lloyd Webbera oraz o Hamiltonie Lina-Manuela Mirandy, najnowszym, rewolucyjnym hicie Broadwayu.
Gość: dr Jacek Mikołajczyk
Teatrolog, reżyser, tłumacz. Adiunkt w Zakładzie Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego, gościnnie wykładał również m.in. na University of Washington w Seattle. Stypendysta Fulbrighta. Specjalizuje się w historii musicalu i teatru muzycznego w Polsce i na świecie. Autor kilku książek, m.in. Musical nad Wisłą. Historia musicalu w Polsce w latach 1957-1989 oraz Operetka przy Nowym Świecie. Historia teatru muzycznego w Gliwicach w latach 1952-2015. W latach 2002-2014 kierownik literacki Gliwickiego Teatru Muzycznego. Przetłumaczył na język polski kilkanaście musicali, m.in. Hair, 42 ulicę, Tarzana i Przebudzenie wiosny. W 2015 roku debiutował jako reżyser teatralny, wystawiając w Gliwickim Teatrze Muzycznym we własnym przekładzie musical „Rodzina Addamsów”. Przedstawienie to zostało wyróżnione nagrodą Złota Maska dla najlepszego reżysera. W 2016 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu wyreżyserował, również we własnym przekładzie, Zakonnicę w przebraniu. W Programie Drugim Polskiego Radia prowadzi z Marcinem Zawadą autorską audycję „Ten cały musical”.


SELLINARIUM
to pierwszy projekt edukacyjno-kulturalny Teatru Wielkiego w Łodzi skierowany przede wszystkim do starszych miłośników sztuki operowej, czyli do seniorów, dorosłych i młodzieży akademickiej i ponadgimnazjalnej. Duchowym patronem projektu, który w przyszłości mógłby się rozrosnąć do „wszechnicy operowej”, jest Fryderyk Sellin – twórca (istniejącego w latach 1902-1920) pierwszego teatru muzycznego w Łodzi znanego jako Teatr Wielki. SELLINARIUM obejmuje comiesięczne seminaria i wykłady poświęcone literaturze, malarstwu, architekturze i wielu innym przejawom kultury, ale także przyrodzie, polityce czy kulinariom – zawsze jednak w powiązaniu z muzyką i teatrem operowym. Nie zabraknie też miejsca na panele dyskusyjne, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi uwagami. Mocnym punktem spotkań będą zapraszani goście, specjaliści w swoich dziedzinach.
Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera