Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

NIEDZIELNE PORANKI: ORKIESTROWE ABC – harfy

Edukacja

Realizatorzy:


Orkiestra symfoniczna to najbardziej zaawansowana muzyczna machina, jaką stworzył człowiek.  Nie ma takiego drugiego tworu, który dysponowałby podobnym bogactwem barw i brzmień  tworząc cała paletę nastojów i emocji. To ogromny zespół, w którym prawie setka osób zaczyna  dźwięk dokładnie w tej samej chwili, synchronicznie zwalnia i przyspiesza. A przy tym wszystkim  daje sporą swobodę interpretacyjną i może brzmieć zupełnie inaczej w zależności od dyrygenta i  jego wizji. Jak to możliwe? Kto odpowiada za to by orkiestra brzmiała czysto? Czy może zagrać  bez dyrygenta? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na naszych edukacyjnych koncertach pt. Orkiestrowe ABC odbywających się w ramach cyklu Niedzielne Poranki. Opowiedzą o  instrumentach, pokażą ich różne brzmienia solo i w zespołach oraz podzielą się ciekawostkami na  temat swojej pracy w tak dużym zespole. To niepowtarzalna okazja by z bliska zobaczyć i  posłuchać instrumentów zwykle schowanych w orkiestronie a także porozmawiać z artystami  tworzącymi Orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi.  

Ile rąk i nóg potrzebne jest by grać na instrumencie, który ma 47 strun, siedem pedałów, 183 cm  wysokości i waży 35 kg. Okazuje się, że jedna i wcale nie musi to być postawny mężczyzna. Harfa  koncertowa, bo o tym instrumencie mowa, wymaga natomiast od wykonawcy zręcznych palców i  dobrej koordynacji ruchowej.  Czy są inne rodzaje harf? Czym się różnią? Jak brzmią? Jakie  odgłosy wydaje harfa? Jak nastroić 47 strun. Tego i wiele więcej dowiecie się na naszym trzecim  koncercie z cyklu Orkiestrowe ABC. 
Bilety:

Strefa I
35/30 zł



Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera