Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

ŚWIĘTO WIOSNY/ KRZESANY / rytuał powitania wiosny

data dodania:
26.02.2018
Dialog wierzeń i obrzędów pogańskiej Rusi z osobliwością polskiego folkloru. Wyjątkowe połączenie „Święta wiosny” Igora Strawińskiego w legendarnej choreografii Marty Graham z podhalańskim „Krzesanym” Wojciecha Kilara w choreografii Henryka Konwińskiego. Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na wieczór z mistrzami 28 lutego i 2 marca 2018 r. Nie ma lepszego momentu w roku do obejrzenia baletu czerpiącego z dawnych ceremonii witających odradzające się wiosną życie.

– Choreografia Marthy Graham zdaje się być pełna napięć, zmuszać tancerzy do wykorzystania ich ciał, którymi za wszelką cenę mają podkreślać siłę partytury. Dopracowane, choć mające gwałtowny charakter, ruchy tancerzy hipnotyzują widzów, przenosząc ich w świat dramatycznego rytuału dziejącego się na ich oczach. Rytm wybijany przez stopy tancerzy zaklina Ziemię, budzi ją ze snu i wzywa, pobudzając również w widzach uśpione w podświadomości związki ze wszystkim, co w nas pierwotne. Wybijany piętami rytm jest elementem, który w pewien sposób łączy „Święto wiosny" z „Krzesanym" – pisze w recenzji Agata Białecka.

ŚWIĘTO WIOSNY/KRZESANY
28 lutego 2018, godz. 19:00 / KUP BILET
2 marca 2018, godz. 19:00 / KUP BILET
– W obu częściach zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi pokazał swoją klasę, wielkość oraz umiejętności. W „Święcie wiosny" na szczególną uwagę zasługuje Alicja Bajorek, która swoim tańcem oddała niejednoznaczny charakter Wybranej. Jej tragedia, walka o życie, w końcu poddanie się sile Ziemi była poruszająca, zaś taneczne umiejętności zadziwiały. Podobnie jak Koki Tachibana, którego energia w „Krzesanym" nie miała sobie równych – podkreśla recenzentka.

– To spektakl mocny, męski, dynamiczny – mówi Wojciech Domagała, kierownik Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. – Dodatkowo ta produkcja stwarza niepowtarzalną okazję do zobaczenia całego zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Łodzi i wszystkich uczniów szkoły baletowej na jednej scenie. Ponad pięćdziesięciu tancerzy przy akompaniamencie Orkiestry naszego Teatru – dodaje artysta.

Łódzcy dziennikarze teatralni wyróżnili spektakl Nadzwyczajną Złotą Maską w sezonie 2015/2016 za śmiałe i udane wprowadzenie do repertuaru polskiego baletu choreografii Marthy Graham w połączeniu z choreografią Henryka Konwińskiego. Ta ostatnia została również doceniona przez jury XI edycji Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury, które przyznało Henrykowi Konwińskiemu nagrodę za najlepszą choreografię sezonu 2016/2017.
Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera