Aktualności
Menu lewe
Wrzesień w Teatrze Wielkim w Łodzi
25.09.2019, godz. 18:30 | DON KICHOT | *klik*
To piękna i wzruszająca, ale i pełna humoru taneczna opowieść o błędnym rycerzu – Don Kichocie – którego znamy z legend oraz powieści Miguela de Cervantesa. Balet w choreografii Aleksandera Polubentseva z wykorzystaniem klasycznej choreografii Mariusa Petipy i Alexandra Gorsky'ego powraca na największą scenę w regionie łódzkim. Porywające sceny, fantastyczne kolorowe kostiumy i baśniowa scenografia, dużo popisów tanecznych i subtelny humor. W spektaklu bierze udział ponad 50 tancerzy - to niecodzienna okazja zobaczyć taką ilość tancerzy na scenie na raz. Rozmach hiszpańskiej kultury zachwyca od pierwszych scen. Muzyka Ludwika Minkusa jest porywająca, a zarazem przystępna dla słuchaczy w każdym wieku. Niezaprzeczalnym atutem najbliższych przedstawień będzie również towarzysząca zespołowi baletowemu orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą uznanej dyrygentki – Marty Kosielskiej.
W przedstawieniu ujrzymy młodych artystów, których kariera rozwija się w zawrotnym tempie, m.in. Alicję Bajorek (Kitri) – młodą, dynamiczną tancerkę, której fenomenalne występy w zeszłym sezonie zapewniły awans na solistkę baletu. Zobaczymy również fantastycznego Don Basilio, w którego wciela się Yuki Itaya. Tancerza wyróżnia niesamowita technika i precyzja, ale również pewna uwodzicielska nonszalancja – jest to nie lada gratka dla tych, którzy uwielbiają techniczne popisy taneczne. Mamy fenomenalną, uwodzicielską cygankę Mercedes i towarzyszącego jej majestatycznie kroczącego po scenie torreadora Espadę – w tych rolach wystąpią nasi soliści Ekaterina Kitaeva-Muśko i Dominik Senator. W tytułową postać wcieli się Wiktor Krakowiak-Chu.
27-29.09.2019 | LIGHT MOVE FESTIVAL | *klik*
Celem projektu jest stworzenie dzieła, które wykorzysta architekturę Teatru Wielkiego w Łodzi jako płótno, aby przekształcić go w kultowe zestawy, ogrody, scenariusze, tworząc potężne przedstawienie wizualne, które przypomina widzom, co oznacza ten budynek i cała magia, która się w nim dzieje. Kolor, światło, natura i dźwięk to główne postacie, które łączą różne motywy operowe, teatralne i baletowe, tworząc wizualną aranżację wszystkich elementów tańczących do muzyki. W całym utworze widzowie będą identyfikować motywy z oper: Carmen, Turandot, Madame Buttlerfly, Faust, Jezioro łabędzie i wielu innych słynnych dzieł sztuki, które były odtwarzane na deskach teatru. Zmienia się łagodnie ze złotej sceny teatralnej z elementami Dziadka do orzechów w ogród kwiatowy, srebrną bramę oświetloną księżycem, która nawiązuje do Jeziora łabędziego, do czerwonych sukienek tanecznych, które kiwają głową do opery Carmen, symulowanych fal rekwizytów, dramatycznego oświetlenia, budowy i dekonstrukcji elementów geometrycznych, które rozwijają się w budynku. Muzyka kieruje animacją i utrzymuje dynamikę. Twórcy SYmfoni Koloru wierzą, że najlepszym sposobem na połączenie wszystkich różnych koncepcji jest pozwolenie, by muzyka nadała teatralny nastrój, dlatego wybrali utwór „La Revoltosa”, który poprowadzi widza przez całą magię, jaka dzieje się na fasadzie teatru.
Wystąpią: Dorota Wójcik, Agnieszka Makówka, Bernadetta Grabias, Rafał Songan oraz Chór i Zespół Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.
29.09.2019, godz. 11:00 | NIESTRASZNY STRASZNY DWÓR | *klik*
Po sobotnich wieczornych pokazach Light Move Festiwal, zapraszamy na niedzielny rodzinny poranek ze Stanisławem Moniuszką. Nie taka straszna wersja znanego wszystkim klasyku. „Straszny dwór” nieco krócej, czyli idealnie dla młodszych odbiorców - walory edukacyjne niewątpliwie przybliżą im wartości polskiej kultury i sztuki. A w roli narratora wystąpi sam reżyser – Roberto Skolmowski. Dla naszych najmłodszych Widzów dodatkową atrakcją będzie spotkanie po spektaklu z występującymi artystami.