Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Wystawa "Kresy wschodnie"

data dodania:
8.11.2019
Serdecznie zapraszamy do Sali kameralnej na szczególną wystawę, która towarzyszyć będzie koncertowi Rozśpiewana niepodległa w dniu 11 listopada. Wystawa będzie gościła w Teatrze do 20 listopada 2019 roku.
Wystawa Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej "Kresy RP" pt. "Kresy Wschodnie II RP - ich historia i zagłada" powstała w 2019 r. w związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej i inwazji sowieckiej na Polskę przypadającymi w tym roku. Poprzez ciekawy materiał ikonograficzny pochodzący z prywatnych archiwów dawnych mieszkańców Kresów Wschodnich rozsianych obecnie po świecie oraz nadal mieszkających na Kresach, a także interesujące teksty historyczne Fundacja pragnie przybliżyć wszystkim zainteresowanym osobom historię i klimat Kresów Wschodnich II RP oraz losy mieszkańców Kresów po wybuchu II wojny światowej i pod okupacją sowiecką.

Data 01.09.1939 r. jest powszechnie znana w świadomości Polaków i świata. O "ciosie w plecy" zadanym przez ZSRR poprzez inwazję na Polskę w dniu 17.09.1939 r. nadal należy przypominać. Wydarzenie to stało się początkiem zagłady Kresów Wschodnich - ziem bardzo długo należących do Rzeczypospolitej, tak ściśle związanych z nią poprzez historię, naukę i sztukę. Świat Kresów, mimo że utracony fizycznie, żyje nadal w sercach i umysłach ich dawnych mieszkańców, a także ich potomków.

Fundacja Pomocy i Więzi Polskiej "Kresy RP" zaprasza Państwa do poznania lub przypomnienia sobie tej wyjątkowej części II RP i jej mieszkańców poprzez prezentowaną wystawę. Zapraszamy także do odwiedzenia strony www.kresynieutracone.pl i www.akfundacjakresy.pl, gdzie znajdą Państwo dalsze informacje o historii mieszkańców Kresów Wschodnich II RP i działaniach naszej Fundacji.
Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera