Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

GREK ZORBA

Balet

Choreografia:
Lorca Massine

Kompozytor:
Mikis Theodorakis

Autor libretta:
Lorca Massine wg powieści Nikosa Kazantzakisa

Data premiery:
29.02.2020

Czas trwania:
ok. 2 h 5 min (1 przerwa)

Realizatorzy:
muzyka:
Mikis Theodorakis

choreografia i libretto:
Lorca Massine

scenografia:
Zuzanna Markiewicz

reżyseria świateł:
Adam Trautz

asystent choreografa, przekaz układu choreograficznego:
Anna Krzyśków

inspicjent:
Mariusz Caban



Balet w dwóch aktach. Muzyka z nagrania.
...To przerosło wszelkie oczekiwania! Prawie półgodzinna owacja na stojąco tłumów na widowni i niekończąca się seria rewelacyjnych bisów tancerzy – pisała w 1990 roku na łamach Głosu Porannego po premierze Greka Zorby w Teatrze Wielkim w Łodzi „wyrocznia” łódzkich recenzentów Anna Iżykowska-Mironowicz.

To właśnie specjalnie dla Lorki Massine’a – słynnego tancerza, choreografa, syna wielkiego i legendarnego Leonida Miasina (gwiazdora Baletów Rosyjskich Diagilewa) Mikis Theodorakis komponował rodzaj kantaty scenicznej (w oparciu o wątki z powieści Nikosa Kazandzakisa) z przeznaczeniem dla spektaklu baletowego, który miał swoją spektakularną światową prapremierę w słynnej włoskiej Arena di Verona (1988). Łódź była wtedy drugim miastem baletowego Zorby z jego fenomenalną muzyką i finałowym głównym przebojem zapamiętanym przez wszystkich dzięki wspaniałemu filmowi z Anthonym Quinnem w roli tytułowej.

Zorba to symbol swobody i wolności, bogactwa wewnętrznego, symbol człowieka, który może być dobry i nie boi się dobrym byćmówił Lorca Massine i taki też jest jego sceniczny bohater. Żyjący teraźniejszością, wolny od przeszłości, twórczy wobec przyszłości Zorba leczy rany tańcząc do utraty tchu, daleki od burżuazyjnej moralności i politycznych ustaw.

Muzyka Mikisa Theodorakisa znakomicie odzwierciedla świat głównego bohatera, łącząc subtelnie uniwersalny język muzyczny z rytmami i melodiami greckich tańców, aby w konsekwencji stworzyć formę zarówno tradycyjną jak i współczesną, potężną i wolną, która nadaje przedstawieniu siłę przekazu i wprowadza widza w jego fabułę. Serce Zorby bije bowiem niemal w każdym z nas.

...Porywające widowisko – to fragment recenzji Renaty Sas – angażuje emocjonalnie i scenę (w bisach wielu świetnych improwizacji), i widownię. Massine’owi udało się w wielu obrazach o wielkiej sile wyrazu zawrzeć to, co jest filozofią powieści Kazantzakisa – przedstawić moc miłości, nienawiści, wpisać w grę uczuć wizerunek człowieka wolnego, uczynić taniec symbolem niezniszczalnej swobody i wyzwolenia. Massine tak porwał publiczność, że brak tak przywiązanego do „Greka Zorby” obrazu „pięknej katastrofy” z pewnością mu wybaczyła.

Ten spektakl może liczyć na zainteresowanie różnych grup odbiorców. Znawców baletu przyciągnie z pewnością magia „rodowego” nazwiska choreografa, dla innych będzie to okazja do kontaktu z poruszającą muzyką Theodorakisa i wreszcie – spektakl będą chcieli obejrzeć ci, którzy czytali powieść Kazantzakisa i znają kultową filmową wersję dziejów Greka Zorby.

 
Bilety:

Strefa I
110/100 zł

Strefa II
95/85 zł

Strefa III
85/75 zł

Strefa IV
60/50 zł

Soliści, Koryfeje, Zespół Baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi

Fot. Joanna Miklaszewska
Kobiety w kolorowych sukniach trzymają w górze biały materiał (część welonu). Po prawej stronie widać kobietę z mężczyzną, są objęci, trzymają uniesione w górze ręce. Kobieta trzyma w dłoniach czerwoną różę. Mężczyzna ma na głowie brązowy kaszkiet,
Scena zbiorowa - grupa tańczących kobiet ubrana jest w kolorowe stroje, mają ozdobne nakrycia głowy z częścią materiału opadającą na ramiona. Jest też mężczyzna w czarnym kaszkiecie, białej koszuli i zielonych szatach. W tle widać scenografię przedstawiającą ornamenty w odcieniach zieleni.
Scena zbiorowa - tańczący balet w strojach w różnych odcieniach różu. Młode baletnice mają uniesione wysoko nogi i ręce, część z nich ma też uniesione głowy, a ich włosy są rozwiane. W scenografii dominuje róż, fiolet, efekt rozmytych i połączonych ze sobą barw.
Na zdjęciu dwa rzędy tancerzy. Na pierwszym planie mężczyzna ubrany w szarą koszule i czarną kamizelkę, ma rozpostarte szeroko ręce i ugięte kolana. Za nim mężczyźni w białych koszulach, są zgięci, mają uniesione nad głową ręce. W tle pary tancerzy - kobiety w kolorowych sukniach.
Na pierwszym planie widać dwa rzędy mężczyzn, są ubrani w białe koszule i czarne spodnie. Mężczyźni z pierwszego rzędu klęczą i opierają się o kolona, obejmują się ramionami, mają rozpostarte po bokach ręce. W drugim rzędzie mężczyźni stoją z uniesionymi i skrzyżowanymi nad głowami dłońmi.
Na pierwszym planie mężczyzna w brązowych spodniach, kamizelce i białej koszuli. Na głowie ma kaszkiet, wokół szyi jasną apaszkę. Ma szeroko rozpostarte ramiona. Po jego bokach widać tancerzy z uniesionymi wysoko rękoma.
Na pierwszym planie tańcząca para. Kobieta pochyla się, mężczyzna obejmują ją dłonią. Kobieta ma jasną suknię, której dolna część unosi się w tańcu. W tle stoją tancerze przyglądając się parze, są ubrani w koszule i czarne spodnie, kobiety mają kolorowe suknie.
Na pierwszym planie mężczyzna w białym kostiumie. Unosi się nad ziemią, ma zgięte kolana i podniesione ręce. Po lewej stronie fotografii tancerze z uniesionymi dłońmi - dwóch mężczyzn i kobieta w żółtej sukni.
Na pierwszym planie dwóch tańczących mężczyzn. Mają uniesiona nogi, szeroko rozpostarte ręce, obejmują się za ramiona. W tle tancerze przyglądają się, mężczyźni mają białe koszule i czarne spodnie, kobiety kolorowe suknie.
Na pierwszym planie kobieta z mężczyzną trzymają się za ramiona. Mężczyzna siedzi na krześle, jest ubrany w brązową kamizelkę, spodnie. Kobieta ma na ramionach różowy szal. Ma upięte włosy z jasną ozdobą. Ich spojrzenia są skierowane ku sobie. Za nimi stoi mężczyzna w białej koszuli, obserwuje parę z pierwszego planu.
Na pierwszym planie kobieta w sukni w kolorze ciemnego wina. Ma wysoko uniesione dłonie i lewą nogę. W tle widać mężczyzn w białych koszulach i czarnych spodniach z dłońmi skierowanymi w stronę kobiety.
Na pierwszym planie para tancerzy z uniesionymi wysoko dłońmi. Mężczyzna jest w białej koszuli i spodniach, kobieta ma szal na ramionach w kolorze ciemnego różu. Ma fioletowy płaszcz i długie kozaki.
Na pierwszym planie mężczyzna z uniesionymi dłońmi i nogą. Patrzy w górę, ma szeroko rozpostarte ramiona. W tle grupa tancerzy - mężczyźni w białych koszulach, kobiety w kolorowych sukniach.
Na pierwszym planie mężczyzna w białych spodniach i koszuli. Ma uniesione, zgięte w łokciach ręce. W tle tancerze - kobiety w kolorowych sukniach, wszystkie kierują wzrok na mężczyznę.
Na pierwszym planie mężczyzna w brązowych spodniach, kamizelce i błękitnej apaszce. Ma uniesione wysoko ręce i nogę. W tle tancerze - kobiety unoszące kolorowe suknie, mężczyźni są ubrani w białe koszule i czarne spodnie.

Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera