Spektakle
Menu lewe
Terminy:
PIEŚNI PATRIOTYCZNE
Wydarzenie specjalne
Realizatorzy:
Kościół św. Wawrzyńca, Kutno
11 listopada to dla Polaków data szczególna. Tego właśnie dnia podpisano rozejm, który oficjalnie kończył I Wojnę Światową. To właśnie dzięki temu Polska - po 123. latach zaborów - powróciła na mapę, odzyskując swoją niepodległość. W tym też dniu, pojawił się w Warszawie Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała zwierzchnictwo nad polską armią.
Narodowe Święto Niepodległości należy dziś do najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce i rokrocznie obchodzone jest w niezwykły i podniosły sposób. Jest to także moment zadumy i refleksji, czas godzenia się skłóconych, okazja by błędy z przeszłości naprawić i o nich zapomnieć. Jedną z najodpowiedniejszych form świętowania jest wspólne spędzenie czasu w atmosferze uśmiechu, zrozumienia i poczucia wspólnoty, i to w towarzystwie polskich pieśni patriotycznych i ludowych, a także tych, które dobrze znamy i lubimy – z jakże bogatego polskiego repertuaru operowego i pieśniarskiego.
Jak mawiał niezapomniany Jerzy Waldorff – pisarz, krytyk muzyczny i jej teoretyk – muzyka łagodzi obyczaje i to - na przestrzeni historii - sprawdza się i dowodzi, że bez muzyki świat byłby nie do zniesienia. Zapraszamy serdecznie Państwa na to wyjątkowe spotkanie z muzyką, która nie tylko łagodzi obyczaje, ale także – a może przede wszystkim – daje nam chwile radości i okazję do wspólnego – razem z artystami Chóru Teatru – celebrowania tego tak ważnego Święta.
Zapraszamy - wzruszeń i radości nie zabraknie!
Transmisja na żywo rozpocznie się o godz. 18:30 na portalu Drzwi do Kultury
Realizacja przedsięwzięcia pn. „Wykorzystanie nowych technologii w procesie cyfryzacji materiałów nutowych oraz pracy artystów chóru Teatru Wielkiego w Łodzi.” objęta jest wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w formie grantu z planu rozwojowego w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. Umowa nr 461/KPO. GRANTY/NIMiT/2024.
Przedsięwzięcie związane jest z trwałym podnoszeniem kompetencji cyfrowych i ekologicznych pracowników Teatru Wielkiego. Projekt przedsięwzięcia zakłada cyfryzację zasobów nutowych przy użyciu nowoczesnego sprzętu oraz stworzenie warunków dla artystów chóru do wykorzystania zdigitalizowanych materiałów nutowych w ich koncertowej działalności. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa wydarzenia- chór Teatru Wielkiego wykona pieśni patriotyczne z użyciem tabletów, celebrując ważne dla społeczeństwa polskiego święto narodowe, jednocześnie promując rozwój technologii i działania proekologiczne, co przyczyni się do zwiększenia świadomości społeczności lokalnej oraz wymiany wiedzy i umiejętności między sektorem kultury, a sektorami nauki i technologii. Pierwsze wykonanie odbędzie się w foyer Teatru Wielkiego w Łodzi 11 listopada o godzinie 11:00, drugi w Kościele pw. Św. Wawrzyńca w Kutnie. Wykonanie będzie streamingowane na portal Drzwi do Kultury, a materiał zamieszczony na YouTubie Teatru.
Chór Teatru Wielkiego w Łodzi
Dyrygent:
Rafał Wiecha
design by fast4net