{styl_new}

Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

„Człowiek z Manufaktury” z dotacją MKiDN

data dodania:
11.03.2019

Miło nam poinformować, że prapremiera opery "Człowiek z Manufaktury" otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i znalazła się na 15. miejscu wśród najwyżej ocenionych projektów kulturalnych w Polsce na 605 ocenianych wniosków.

Łódź może się cieszyć, że powstała o niej opera, a jej mieszkańcy mogą planować już sobotę 18 maja, by zobaczyć spektakl w wersji plenerowej na Rynku Manufaktury - wstęp wolny dzięki wyżej wymienionej dotacji.

Premiera opery powstałej w wyniku konkursu organizowanego przez Teatr Wielki i Manufakturę doczekała się wielu pozytywnych recenzji.

"Łódź została pierwszym miastem, które ma operę o sobie. Zwycięskie dzieło, wystawione barwnie i efektownie, wciąga i trzyma w napięciu. W premierowej obsadzie zwracali uwagę Stanisław Kierner w roli tytułowej (w I akcie Poznańskiego, w II akcie Dyrektora) oraz Małgorzata Walewska w głównej roli żeńskiej" - Dorota Szwarcman, "Polityka"

"Łódź zafundowała sobie wielkie widowisko muzyczne... Reżyser Waldemar Zawodziński nadał tej operze inscenizacyjnego rozmachu. Człowiek to Izrael Poznański - nazywany królem bawełny, współtwórca przemysłowej potęgi Łodzi w XIX wieku. Jego fabryka zatrudniała tysiące ludzi i kapitał właściciela pomnażała w błyskawicznym tempie. Pałac, który wybudował dla rodziny, nazywano łódzkim Luwrem, był jednak osobistością wielce dla miasta zasłużoną. Manufaktura to z kolei miejsce, którym Łódź się dziś szczyci przed światem. Zrewitalizowane budynki imperium Poznańskiego zamieniły się w fantastyczne centrum kulturalno-handlowe. Ale w tle burzliwe dzieje dawnej fabryki - robotnicze bunty, strajki włókniarek i gniew mieszkańców Łodzi..." - Jacek Marczyński, "Rzeczpospolita"
 

Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera