{styl_new}

Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Sezon 2020/21 - podsumowanie

data dodania:
29.06.2021
Szanowni Państwo,
 jak co roku w tym okresie przychodzi czas na podsumowania. Sezon 2020/2021 nie należał to najprostszych. Było wiele niepewności związanych z rozwojem pandemii oraz zmiany repertuarowe, z którymi borykały się wszystkie instytucie kultury w Polsce i na świecie. Oczywiście, nic nie zastąpi spektaklu z udziałem publiczności w Teatrze, jednak czas ten w Teatrze Wielkim w Łodzi, pomimo mniej sprzyjających okoliczności zaowocował w rozmaite projekty artystyczne, warsztaty edukacyjne, koncerty online, live streamingi i co najważniejsze – premiery!
Na wstępnie w imieniu Dyrekcji i wszystkich pracowników Teatru Wielkiego w Łodzi pragniemy serdecznie podziękować, że byli Państwo z nami, zarówno wirtualnie jak i w Teatrze, kiedy było to możliwe. Sytuacja pandemiczna wymusiła na nas nowe rozwiązania i sposoby prezentacji naszej działalności.
 
Wrześniowy KONCERT INAUGURACYJNY, był wydarzeniem, które wszystkim nam dało wiele nadziei, że świat artystyczny powróci do życia, w formie sprzed pandemii.
 
PREMIERY
Bez wątpienia premiery są najważniejszymi wydarzeniami dla każdego Teatru.
Tuż przed oficjalnym rozpoczciem sezonu - w koprodukcji z Akademią Muzyczną w Łodzi - zaprosiliśmy Państwa na premietę opery LO SPEZIALE J. Haydna w reżyserii Evy Buchmann. Teatr Wielki od lat współpracuje z łódzką Akademią umożliwiając jej studentom występy na drugiej co do wielkości scenie operowej w Polsce.

Pierwszą premierą Teatru Wielkiego w Łodzi był GŁOS LUDZKI  F. Poulenca w reżyserii Michała Znanieckiego z fenomenalną kreacją Joanny Woś w głównej roli. Innowacyjne i bardzo teatralne podejście reżysera do tego dzieła pozwoliło nam na wykorzystanie przestrzeni (kieszeni)  sceny, jako widowni. Pierwszy spektakl odbył się jednak już bez udziału publiczności.
 
DON PASQUALE, jedna z najdoskonalszych oper komicznych Gaetana Donizettiego w błyskotliwej reżyserii Michała Znanieckiego to kolejne dzieło, jakie państwu zaprezentowaliśmy. Rejestracja spektaklu odbiła się dużym echem zdobywając uznanie krytyków i widzów, została również zauważona przez kapitułę konkursu Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, gdzie spektakl otrzymał dwie nominacje: w kategoriach najlepszy spektakl i najlepszy reżyser.
 
Tegoroczna premiera baletowa, która również odbyła się bez udziału publiczności, była pierwszym streamingiem na żywo realizowanym w naszym teatrze – WIECZÓR DEBIUTÓW CHOREOGRAFICZNYCH, czyli wydarzenie, podczas którego swoje choreografie zaprezentowali znakomici tancerze naszego baletu: Joshua Legge – HUBRIS oraz Grzegorz Brożek – FACE THE TRUTH.
 
Wymienione powyżej spektakle były światowymi prapremierami autorskich choreografii naszych tancerzy. Nie zabrakło również polskiej prapremiery jednoaktowej opery L. Bernsteina – TROUBLE IN TAHITI, która została zaprezentowana w dyptyku z GŁOSEM LUDZKIM F. Poulenca podczas jednego wieczoru. Reżyseria obu spektakli została powierzona Michałowi Znanieckiemu, a kierownictwo muzyczne Adamowi Banaszakowi.
 
Najdłużej wyczekiwanym wydarzeniem sezonu okazała się premiera koncertowej wersji inscenizowanej opery DON CARLOS pod kierownictwem muzycznym Maestro Vladimira Kiradjieva w wyjątkowej, gwiazdorskiej obsadzie. Na naszej scenie wystąpili wówczas wybitni śpiewacy: Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, Rafał Siwek, Andrzej Dobber i Monika Ledzion-Porczyńska. Pierwszy z dwóch planowanych spektakli odbył się z udziałem publiczności i został doceniony kilkunastominutowymi owacjami na stojąco. Wydarzenie zostało zarejestrowane przez TVP Kultura.
 
Mimo wielu przeciwności w minionym sezonie nie zabrakło cenionych przez publiczność przedstawień repertuarowych. Jednym z ostatnich była opera MADAMA BUTTERFLY z udziałem Joanny Woś. Primadonna łódzkiej opery wcieliła się w tytułową rolę po raz pierwszy. Widzowie zobaczyli również takie spektakle jak NABUCCO, CARMEN oraz balety – zarówno w formie live streamingu jak i w teatrze – ZIEMIĘ OBIECANĄ i GREKA ZORBĘ.
 
Nasi Artyści, zawsze pełni pomysłów, nie zawiedli i w tym trudnym okresie. Przygotowali wiele mini-koncertów, które były publikowane w naszych mediach społecznościowych i na stronie VOD Teatru.:
 
  • Arie z Carmen Georgesa Bizeta
  • Aria z Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha
  • ODCIENIE MIŁOŚCI LUDWIGA VAN BEETHOVENA, w 250. rocznicę urodzin kompozytora
  • AMERYKAŃSKI SEN
  • WSZYSCY ŚPIEWAMY KOLĘDY
  • KARNAWAŁ W WIEDEŃSKIM NASTROJU
  • WSZYSTKO O MIŁOŚCI
  • CHŁOPCY Z TAMTYCH LAT. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI – koncert uświetniający obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE DLA KOBIET
 
oraz wiele innych.
 
 
Nie zaprzestaliśmy także realizowania programu, który ma dla nas znaczenie szczególne – działań edukacyjnych. To właśnie one pozwalają na bliższe poznanie się i wzajemną inspirację. Wszystkie działania przenieśliśmy do sieci:
 
Łódzki Teatralny Chór Verdiana pod kierownictwem Michała Jana Barańskiego nie przerwał działań i pracował on-line.
 
Stworzyliśmy nowe programy teatralne on-line:
 
ROZMOWY W TRA/N/SIE
dzięki którym mieliśmy okazję gościć w domach naszych artystów i innych zaproszonych pracowników Teatru oraz poznać ich prywatnie. Spotkania prowadził nasz solista Grzegorz Szostak.
 
MISTRZOWIE I ICH UCZNIOWIE
Mistrzowie to znakomici Artyści Teatru Wielkiego w Łodzi, którzy niezależnie od swojej bogatej kariery artystycznej, prowadzą aktywną działalność pedagogiczną. W tym programie mogliśmy poznać również ich uczniów, którzy także święcą triumfy na operowych scenach.
 
W czasie tego trudnego czasu zgromadziliśmy ponad 12 000 odsłon na platformie edukacyjnej i 100 000 widzów on-line, przed telewizorami oraz w naszym Teatrze.
 
Ważne jest jednak, że zawsze mogliśmy liczyć na naszą publiczność. Bez Państwa wsparcia – okazanego  nam na różnych płaszczyznach -  przetrwanie tego trudnego czasu  byłoby niemożliwe. To było szczególnie istotne dla artystów Teatru Wielkiego w Łodzi. Państwa pozytywne opinie i pokrzepiające komentarze pod pandemicznymi projektami on-line dodawały im wiary i siły w oczekiwaniu na spotkanie z Widzami. Dodawały wiary nam wszystkim.
 
Repertuar do końca grudnia br. już można sprawdzić w naszym kalendarium, a plany reperuarowe do końca sezonu podamy Państwu w najbliższym czasie.

Życzymy wszystkim udanego wypoczynku.

Do zobaczenia wkrótce!

Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera