{styl_new}

Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY / ogłaszamy wyniki konkursu

data dodania:
11.10.2017
10 października 2017 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, przed rozpoczęciem spektaklu NABUCCO Giuseppe Verdiego, ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu kompozytorskiego na operę CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY. Decyzją jury Grand Prix i 45 tysięcy złotych (30 tysięcy jako główną nagrodę i 15 tysięcy na skomponowanie II aktu) otrzymał Rafał Janiak. II Nagroda i 15 tysięcy złotych trafiły do Katarzyny Brochockiej.

– Cieszę się, że znalazło się tylu zdolnych kompozytorów. Jury miało ogromny problem, by podjąć ostateczną decyzję – stwierdził Krzysztof Penderecki, przewodniczący jury. – Chciałbym osobiście pogratulować obojgu kompozytorom znakomitego przygotowania, wielkiego profesjonalizmu i wykorzystania, jak często mówię, najwspanialszego instrumentu jakim jest ludzki głos, a także znakomitego skomponowania wszystkich partii wokalnych. Gratuluję Panu Rafałowi Janiakowi, laureatowi Grand Prix finału konkursu na operę „Człowiek z Manufaktury”. Mam nadzieję, że II Nagroda przyznana Pani Katarzynie Brochockiej nie będzie dla niej zbyt wielkim rozczarowaniem. Jeszcze raz życzę Państwu dalszych wspaniałych sukcesów, wytrwałości, konsekwencji, ale też ogromnej osobistej satysfakcji z tego, co Państwo tworzycie. Będę czekać z wielkim zainteresowaniem na prawykonanie całej opery w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Podczas finałowego koncertu w Teatrze Wielki w Łodzi odbyło się głosowanie widzów na najlepsza ich zdaniem kompozycję. Oddano 380 ważnych głosów. Nagroda Publiczności Operowej trafiła do Rafała Janiaka.
 
Prapremiera całości dzieła odbędzie się w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego. W maju 2019 roku zostanie przygotowana premiera wersji plenerowej opery na terenie „Manufaktury” w Łodzi. Autorką libretta jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka i scenarzystka, tłumaczona na kilkanaście  języków,  wystawiana  w  Polsce  i  za  granicą.
W III etapie konkursu jury obradowało w składzie: prof. Krzysztof Penderecki – kompozytor, dyrygent, przewodniczący, prof. dr hab. Urszula Kryger – dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi, Elżbieta Penderecka – prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Vladimir Kiradjiev – dyrygent, kierownik muzyczny koncertu finałowego konkursu „Człowiek z Manufaktury", Aleksander Laskowski – krytyk operowy, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, dr hab. Maciej Tworek – adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin Piotrowski.
Organizatorem konkursu jest Teatr Wielki w Łodzi, a mecenasem i fundatorem nagród – łódzka „Manufaktura”, znajdująca się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.
 
***
Przypominamy:
W maju 2016 roku dyrekcja Teatru Wielkiego w Łodzi i Manufaktury ogłosiła konkurs kompozytorski na skomponowanie opery zatytułowanej CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY, do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Do udziału w konkursie zgłosiło się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Jury ostatecznie postanowiło dopuścić do II etapu konkursu kompozycje 4 autorów: Katarzyny Brochockiej, Kamila Cieślika, Rafała Janiaka i Aleksandra Nowaka.
5 stycznia 2017 r. na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbyło się pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY z udziałem solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. W koncercie gościnnie wystąpiła Małgorzata Walewska.
Do III etapu konkursu przeszło dwoje kompozytorów. Zgodnie z regulaminem konkursu jednego twórcę wybierała Publiczność, a drugiego wskazało Jury. Najwięcej głosów publiczności w tym etapie konkursu otrzymała Katarzyna Brochocka. Jury wybrało do finału kompozycję Rafała Janiaka.
24 września o godzinie 17:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się specjalny koncert, podczas którego rywalizowali z sobą finaliści konkursu: Katarzyna Brochocka i Rafał Janiak. Publiczność zgromadzona w teatrze wysłuchała I aktu opery w wersji estradowej. W wykonaniu koncertu wzięli udział soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva. W głównych partiach wystąpili: Małgorzata Walewska (Zofia), Stanisław Kierner (Poznański w kompozycji Rafała Janiaka), Aleksander Kunach (Poznański w kompozycji Katarzyny Brochockiej) i Wojciech Pszoniak (Przybysz).
Libretto  opery  „CZŁOWIEK  Z  MANUFAKTURY”  nawiązuje  do  historii  Łodzi, przywołując niezwykłą postać „króla   bawełny” IZRAELA KALMANOWICZA POZNAŃSKIEGO, który budował w Łodzi fabryki i pałace. W jednym z nich mieści się Muzeum Historii  Miasta  Łodzi. Jest to największa fabrykancka rezydencja w Europie. Poznański był bezwzględny  dla pracowników, ale równocześnie opłacał  budowę szkół i szpitali. Gdy zmarł w 1900 roku, pozostawił po sobie majątek o wartości ponad 7 milionów rubli.
 
***
RAFAŁ JANIAK (ur. 1986)
Dyrygent, kompozytor i pedagog, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, adiunkt na tej uczelni. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura (2016). W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych ,wśród nich m.in.: I nagrodę w Konkursie Kompozytorskim im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę w IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), a także wyróżnienie w 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010). Jest też półfinalistą Conducting Competition „Donatella Flick” w Londynie (2014). Dwukrotnie był laureatem „Studenckiego Nobla” (2009, 2010), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007,2012), Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009), oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009). Jego utwory wykonywały takie zespoły, jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Filharmonia Dolnośląska, Sudecka a także Polski Chór Kameralny i Chór Filharmonii i Opery Podlaskiej. Kompozycje artysty prezentowane były na prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak: Festiwal Prawykonań (Katowice), Musica Polonica Nova (Wrocław), Legnickie Conversatorium Organowe, Gwiazdy Promują (Jelenia Góra), Gaude Mater (Częstochowa), Laboratorium Muzyki Współczesnej (Białystok), WDR - Musikfest (Münster, Niemcy). Twórczość Rafała Janiaka obejmuje kilkadziesiąt utworów napisanych na różnorodną obsadę wykonawczą – od solowej, przez kameralną, symfoniczną, po wokalno instrumentalną i z użyciem mediów elektronicznych. Kompozycje Rafała Janiaka zostały utrwalone i wydane na wielu płytach, były wielokrotnie emitowane na antenie Polskiego Radia. Ostatnia płyta z kompozycją artysty „Real Life Song” została nominowana w dwóch kategoriach do „Fryderyków” (2016). Kompozytor w swoich utworach często sięga do gatunków klasycznych (symfonia, sonata, koncert czy trio itp.), nadając im jednak nowy, indywidualny wymiar. Nie brakuje w jego twórczości wątków eksperymentalnych, w których kompozytor poszukuje nowych form wyrazu, ekspresji czy formy. W 2011 roku zadebiutował jako dyrygent operowy, prowadząc premierowe przedstawienie „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta. W 2014 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej we współpracy z UMFC objął kierownictwo artystyczne nowej inscenizacji „Don Giovanniego” W. A. Mozarta. Od 2016 roku artysta współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi.
Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera