{styl_new}

Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

Plakat do spektaklu: Z OPERĄ PRZEZ ŁÓDZKIE: CARMINA BURANA
Terminy:

Z OPERĄ PRZEZ ŁÓDZKIE: CARMINA BURANA

Wydarzenie specjalne

Realizatorzy:
Inspicjent:
Karolina Filus



Pieśni świeckie: tekst wg średniowiecznego rękopisu z klasztoru Benediktbeuren (Bawaria).
5 kwietnia I godz. 19:00
Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy
WSTĘP WOLNY


Jako prolog rozbrzmiewa, chóralny hymn do Fortuny – zmiennej i kapryśnej bogini ludzkich losów?
 
Część I O wiośnie  – to śpiewy sławiące piękno natury budzącej się do życia wraz z wiosną, kiedy Febus-słońce swymi promieniami wypędza Ziemię, a Flora przyozdabia świat świeżą zielenią oraz pieśni opiewające maj, który rozpala miłość w sercach ludzkich. Dziewczęta proszą wędrownego kramarza, aby dał im farby do pomalowania policzków i wabią chłopców ku sobie.
 
Część II  W gospodzie  – rozbrzmiewają pełne swoistej fantazji pieśni przy kielichu, jedna z nich stanowi pochwałę życia doczesnego, druga mówi o uczuciach... ...łabędzie, który duszony w rondlu narzeka na zmienność ziemskich losów, trzecia w dowcipny sposób parodiuje śpiewy liturgiczne. Na zakończenie wszyscy intonują pochwałę Bachusa.
 
Część III   O miłości  – mówi o rozkoszach i niepokojach miłości. W zakończeniu chór śpiewa ki czci Wenus – ponieważ jednak nie Wenus a Fortuna naprawdę rządzi światem, całość dzieła zamyka się powtórzeniem początkowego hymnu na jej cześć.
 
Carmina Burana to absolutny przebój muzyki klasycznej, fragmenty tego utworu wykorzystywane są przez wielu wykonawców zarówno twórców muzyki do reklam jak i zespoły heavymetalowe. Każde wykonanie wypełnia sale do ostatniego miejsca. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata. Utwór skomponowany na orkiestrę, chór i głosy solowe, w którym dominują rytm i prosto zharmonizowane partie chóralne. Najsłynniejszym fragmentem jest – znana nie tylko melomanom – rozpoczynająca i kończąca utwór pieśń chóru  O Fortuna .
 
5 kwietnia 2024 roku usłyszą Państwo Solistów, Chór, Chór Dziecięco-Młodzieżowy oraz Orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi. Zapraszamy!
Hanna Okońska:
sopran

Arkadiusz Anyszka:
baryton

Dawid Kwieciński:
tenor

Marcin Mirowski:
dyrygent

Chór, Chór Dziecięco-Młodzieżowy, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi


Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera