{styl_new}

Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

W łączności z muzyką | koncert online [oglądaj tutaj]

data dodania:
18.06.2020
„W łączności z muzyką” to koncert, na który zapraszają Teatr Wielki w Łodzi oraz muzycy orkiestry – Maria Tomala i Jacek Rurak.   Maria  jest altowiolistką i jednocześnie prowadzącą grupę altówek w naszej orkiestrze. Jacek również jest altowiolistą, jednak od niedługiego czasu jego fascynacją są dwa kosmiczne instrumenty – Rav vast drum i Handpan.

Zaczynamy dziś (czwartek, 18.06) o godz. 18:00!


Czy można połączyć altówkę – bardzo klasyczny instrument – z tymi dwoma, zwanymi bębnami UFO, które na co dzień nie występują w teatrach operowych? Przekonacie się Państwo sami, oglądając koncert, jakiego w Teatrze Wielkim w Łodzi jeszcze nie było.
 



Dzięki naszym muzykom przeniesiecie się Państwo w świat spokoju, harmonii, marzeń, dobrych emocji. Wierzymy, że ta muzyka zostanie w Waszej pamięci i na długo pozwoli pozostać w łączności z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Program:
 
1. "Kosmiczna bajka" - solo Rav vast
2. "Harmonia snu" - Rav vast, altówka
3. "Ukołysz mnie" - Rav vast, altówka
4. "Gwiezdny pył" - Rav vast, altówka
5. "Pobiegnij ze mną" - Rav vast, altówka
6. "W pogoni za wiatrem" - Handpan
7. "Pustynne ogrody" - Handpan, altówka
8. "Poranne mgły" - Handpan, altówka
9. "Charleston" - Handpan, altówka

Wszystkie utwory są kompozycjami Jacka Ruraka. Zapraszamy również na oficjalną stronę Artysty: http://www.jacekrurak.pl/

 
Zdjęcia: Joanna Miklaszewska



Rav vast drum

Instrument powstał w 2013 roku w Rosji. Młody, rosyjski inżynier mieszkający w Perm - Andrey Remyannikov - zafascynowany dźwiękiem handpana postanowił stworzyć swój własny instrument. Tak naprawdę rav vast swoją światową premierę miał dopiero wtedy 2015 roku. Jest więc bardzo młodym instrumentem. Zasada gry na nim jestem taka sama jak na Handpanie ma jednak bardziej hipnotyzujący, spokojny, medytacyjny, mistyczny dźwięk. Z tego powodu nazywany jest spacedrum lub bębnem UFO.

Handpan

Instrument został stworzony pod nazwą Hang około 2000 roku w Bernie w Szwajcarii przez dwóch rzemieślników, Felixa Rohnera i Sabrinę Sherer, właścicieli firmy PANArt. Po raz pierwszy został zaprezentowany we Frankfurcie na festiwal muzycznym w 2001 roku i od tamtej pory sprzedawany był na całym świecie.

Składa się z dwóch odpowiednio wyprofilowanych i połączonych ze sobą stalowych półkul, a swoim kształtem przypomina „UFO”. Podczas gry handpan spoczywa zazwyczaj na kolanach muzyka. Gra się gołymi dłońmi i palcami. Górna część instrumentu to DING, a dolna to GU. Na górnej części jest 8 pól dźwiękowych oraz górny gong. Dolna część GU jest gładka, ale posiada otwór, którym możemy dodatkowo modulować brzmienie. Handpan pomimo, że jest bardzo młodym instrumentem zdobył uznanie wielu muzyków.


 
 
Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera