{styl_new}

XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe 2022 r.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe 2022 r.

XXVI ŁÓDZKIE SPOTKANIA BALETOWE

7 - 23 PAŹDZIERNIKA 2022 ROKU

 

 
Jubileuszowe – XXV Łódzkie Spotkania Baletowe – odbyły się trzy lata temu - w 2019 roku. Kolejne – XXVI - zgodnie z ponad 50-letnią tradycją - powinny zaistnieć rok temu. Niestety, ze względu na światową sytuację pandemiczną stało się inaczej… To w obecnym – 2022 roku – będziemy mogli zaprosić Państwa na jesienne tym razem XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe.

     Tworzyć nowe to podejmować kolejne ryzyko próby, to iść ciągle naprzód, współuczestniczyć w postępie świata. Ryzyko próby, eksperyment jest nierozerwalnie związany z każdą twórczością. Eksperyment w sztuce to eksperyment intelektualny i formalny.

Tymi słowami Janina Jarzynówna-Sobczak – legendarna choreografka i reformatorka polskiego baletu dwudziestego wieku – jakby niechcący - nakreśliła główną ideę artystyczną festiwalu, biennale dowodzącego jej słuszność przez następne pół wieku.  Już, bowiem w drugiej edycji stało się oczywiste, że wraz z wizytą słynnego Baletu XX Wieku Maurice’a Béjarta – Spotkania staną się jedynym w Europie forum konfrontacji baletowej tradycji z nowym spojrzeniem na choreografię, techniki tańca i widowisko baletowe w ogóle.  I tak jest do dziś. Zespoły baletowe, które gościły na festiwalu nie tylko reprezentowały szeroki wachlarz repertuarowy, ale też, a może przede wszystkim, dawały nam szanse uczestniczenia w czymś niezwykle ważnym i wartościowym: w przeglądzie tego, co w światowej choreografii w danym momencie było nie tylko modne i nowatorskie, ale też wytyczało trendy i kierunki na przyszłość. W tych dotychczasowych 25. edycjach festiwalu wystąpiły chyba wszystkie najważniejsze zespoły baletowe z całego świata, w tym także polskie, które na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi zaprezentowały wszystko, co w choreografii, balecie i teatrze tańca najpiękniejsze, najbardziej wartościowe i fascynujące dla wielbicieli sztuki baletowej.

Teraz każdy zespół patrząc na listę tych, którzy w Łodzi wystąpili (a jest ona wyjątkowo długa i nie brakuje na niej najwybitniejszych zespołów, legendarnych choreografów i gwiazd światowego baletu) – poczytuje sobie za zaszczyt możliwość skonfrontowania swojej twórczości z polską publicznością właśnie na Łódzkich Spotkaniach Baletowych.  Jesteśmy z tego bardzo dumni, tak jak i z tego, że od ponad 50. lat są Państwo z nami, a Łódź wypracowała sobie zaszczytne miano światowej stolicy tańca, w której gromadzą się rzesze wielbicieli tej sztuki z całej Polski i nie tylko.

Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, by tę tradycję nie tylko ambitnie kontynuować, ale także rozwijać w możliwie najszerszym zakresie artystycznym. Jest to możliwe tylko z pomocą Państwa – kolejnego pokolenia wielbicieli sztuki baletowej! 
 
Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera