{styl_new}

Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Odszedł Tadeusz Zlamal, tancerz i artysta malarz – Przyjaciel Łodzi

data dodania:
27.11.2018
Jeśli przychodzi nam rozstać się z bliskimi nam ludźmi sztuki, to zawsze towarzyszy nam refleksja dlaczego teraz, dlaczego już i dlaczego w ogóle… Dzisiaj dotarła do nas wiadomość o śmierci Tadeusza Zlamala – tancerza, który swój wyuczony zawód zmienił z wielkim sukcesem na inny, równie artystyczny. Jego prace malarskie, grafika i rysunek inspirowane baletem i tańcem znalazły wielkie uznanie w całej Europie także dlatego, że nikt inny nie mógł lepiej niż tancerz wyrazić na papierze ekspresji ciała ludzkiego, specyfiki ruchu i charakteru tańca.
Był wielkim przyjacielem naszego Teatru i łódzkiej szkoły baletowej, był wielkim przyjacielem Łodzi; graficzna balerina Jego autorstwa – zwana w środowisku baletowym – „zlamalką” towarzysz Łódzkim Spotkaniom Baletowym niemalże od początku ich istnienia i stała się ich znakiem rozpoznawczym. Podobnie jak jej autor, który bywał jako gość na każdych ŁSB, choć od dawna mieszkał poza granicami Polski.
Trudno nam będzie pogodzić się z nieobecnością Tadeusza Zlamala na kolejnych jubileuszowych 25. Łódzkich Spotkaniach Baletowych. To wielka strata.


Tadeusz Zlamal, urodzony w 1932 roku, wybitny polski tancerz i artysta malarz, czeskiego pochodzenia. Tańca uczył się w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie, równolegle studiując malarstwo i rzeźbę w prywatnej szkole prof. Stanisława Dobrowolskiego. Jako tancerz zadebiutował w roku 1952 w balecie „Harnasie” na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego. Partnerował światowej primabalerinie Dame Margot Fonteyn, podczas jej gościnnych występów w Warszawie w balecie „Jezioro łabędzie”, tańcząc partię Rudowłosego. Pod koniec lat pięćdziesiątych przeniósł się do Opery Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie pod kierunkiem prof. Janiny Jarzynówny-Sobczak stworzył wiele kreacji baletowych, m.in. Cudownego Mandaryna, Pana Twardowskiego, Tybalta w „Romeo i Julii”. Królewicza w „Kopciuszku”, Księcia i Rudowłosego w „Jeziorze łabędzim”. W tym czasie partnerował tez primabalerinie Alicji Boniuszko, z którą nakręcił filmy dokumentalne oraz odbył tournée po Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1966 roku osiedlił się na stałe w Szwecji, gdzie został solistą baletu Stora Teatern w Goeteborgu, na którego scenie odnosił znaczące sukcesy m.in. w partiach Cudownego Mandaryna i Rudowłosego. Razem z Mają Plisiecką tańczyli w balecie pt. „Czajka”. Karierę artysty baletu dzielił z karierą artysty malarza. Większość jego prac, będących impresją na temat tańca, powstała w Maroku i Tajlandii. W swoim dorobku ma wiele wystaw w galeriach w Polsce, Szwecji, Hiszpanii, Maroku, Niemczech, Luksemburgu i przede wszystkim we Francji. Część swoich obrazów podarował Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.
Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera