{styl_new}

Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Listopad 2021 w Teatrze Wielkim w Łodzi

data dodania:
1.11.2021
Zapraszamy do zapoznania się z listopadowym repertuarem. Oprócz spektakli, Teatr przygotował również koncerty w regionie.
Don Pasquale | Gaetano Donizetti
6 listopada | 18:30
7 listopada | 18:00
 
Dla pięciorga głównych bohaterów Donizetti stworzył pełne blasku, muzycznych i wokalnych perełek dzieło, w którym akcja sceniczna i relacje między postaciami są tak samo zabawne i błyskotliwe, co każda nuta w mistrzowskiej partyturze kompozytora. Nie ma tu czasu na nudę i odpoczynek od uśmiechu; są – gra pozorów, subtelny dowcip i sytuacyjny komizm. Spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego, pod mistrzowską batutą Marty Kosielskiej.
 

Wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych
11 listopada | 18:00
 
Tradycją koncertów w Sali Kameralnej stały się wieczory, podczas których artyści śpiewają pieśni wspólnie z publicznością. Szczególnym dniem - idealnym dla takich „artystycznych symbioz”- jest Święto Niepodległości. Bogaty repertuar polskich pieśni patriotycznych, począwszy od Rozkwitały pąki białych róż po Serce w plecaku, służy takim okazjom najlepiej. W Święto Niepodległości, ze śpiewnikami w ręku, otwartym sercem i odwagą, publiczność stanie obok artystów, by zespolić brzmienia wszystkich głosów. Dla tych, którzy nie czują się pewnie na scenicznych deskach, pozostaje wielka przyjemność wspólnego śpiewu ramię w ramię z sąsiadem obok. Oba momenty są niezwykle wzruszające dla wszystkich uczestników koncertu. Te wyjątkowe chwile tym razem Teatr będzie świętować w foyer.
 

Ziemia Obiecana | Franz von Suppé i Michael Nyman
18 listopada | 18:30
19 listopada | 18:30
 
Nowozelandzki choreograf opowiada historię Łodzi i to tańcem! Gray Veredon zauroczony miastem, filmem Andrzeja Wajdy i powieścią noblisty Reymonta stworzył jedyny i niepowtarzalny balet. Obrazy starej Łodzi, życie jej mieszkańców i losy powieściowych bohaterów przeplatają się w nim w rytmie wyznaczonym przez fabryczne maszyny, podkreślając oryginalność klimatu „miasta prządek”. To niezwykle oryginalny spektakl teatralny, w którym nie da się nie poczuć rytmu pulsującego życiem miasta fabrykanckich fortun, pałacowego przepychu i dramatów zwykłych ludzi.


Trouble in Tahiti | Leonard Bernstein
Głos ludzki | Francis Poulenc
21 listopada | 18:00
 
Podczas jednego wieczoru Teatr Wielki w Łodzi proponuje Widzom dwie jednoaktowe opery współczesne w reżyserii Michała Znanieckiego, pod batutą Michała Kocimskiego.
Pierwsza część, tego jakże ekscytującego wieczoru, to opera Leonarda Bernsteina Trouble in Tahiti. To dzieło, które zaskakuje niebanalnymi rozwiązaniami dramaturgicznymi, a w muzyce – nowatorstwem i inwencją, nie brakuje w niej także charakterystycznych „amerykanizmów” i soulowych nastrojów – tak lubianych przez publiczność całego świata.
Druga część wieczoru – Głos ludzki – to dzieło będące wstrząsającym monologiem – niezwykle osobistym wyznaniem nieprzytomnie zakochanej kobiety. Propozycja Francisa Poulenca w swej treści i formie jest zaskakująca, ale i niezwykła! Jest wypełniona wielkim lądunkiem emocji, zmiennością nastrojów i klimatów, a przez to wysoko zawieszająca poprzeczkę wykonawczyni, która wokal i aktorstwo musi mieć „w jednym paluszku”. Tej trudnej i wymagającej roli podjęła się primadonna Łódzkiej Opery – Joanna Woś.

 
Nabucco | Giuseppe Verdi
28 listopada | 18:00
 
Tęsknota Izraelitów za utraconą wolnością przeplata się w operze z dworskimi intrygami, żądzą władzy oraz rozterkami miłosnymi córek króla. Choć akcja toczy się w VI wieku p.n.e., w rzeczywistości nawiązuje do ruchów wolnościowych, które zmierzały do zjednoczenia Włoch pod panowaniem Wiktora Emanuela II. W okresie swojej premiery treść dzieła utożsamiana przez Włochów z własnym losem, dziś – już pozbawiona politycznego kontekstu – wywołuje wśród widzów równie niezapomniane wrażenie. To wszystko w wykonaniu  najlepszych solistów, chóru i orkiestry Łódzkiej Opery pod batutą Adama Banaszaka.

 

KONCERTY W REGIONIE
 
KARDYNAŁOWI STEFANOWI WYSZYŃSKIEMU PRYMASOWI TYSIĄCLECIA
 
11 listopada | 18:00
Kościół rektoralny p.w. Najświętszego Serca Jezusowego przy Zgromadzeniu Zakonnym  Sióstr Urszulanek p.w. Serca Jezusa Konającego w Ozorkowie
 
14 listopada | 19:00
Rzymskokatolicka Parafia Św. Antoniego z Padwy w Zduńskiej Woli
 
27 listopada | 18:00
Kościół p.w. Św. Małgorzaty w Zadzimiu
 
 
Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz.
Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości.
 
Te słowa Kardynała Tysiąclecia – Stefana Wyszyńskiego nie tylko są swoistym drogowskazem życiowym. Są także dobitnym przesłaniem Kardynała towarzyszącym mu przez całe życie i dewizą, która kazała mu czynić to, co czynił, być tym, kim był i dokonywać takich wyborów, jakich dokonywał. A był Człowiekiem wielkim, tak jak wielka była jego wiara w ludzi i nadzieja, że dobro zawsze zwycięża zło, a wartość każdego mierzy się tym, co i jak czyni innym.
W tym roku mija 120. rocznica urodzin Prymasa i 40. – Jego odejścia, a w lutym 2001 zakończony został proces beatyfikacyjny Kardynała; długo wyczekiwana beatyfikacja odbyła się 12 września tego roku.
Skromną cegiełką Teatru Wielkiego w Łodzi w tym nadzwyczajnym Święcie będzie koncert „Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu Prymasowi Tysiąclecia”. W ten sposób artyści Teatru pragną wspólnie z Państwem uczcić tego Wielkiego Człowieka tym, w czym czują się najlepiej – piękną muzyką i wspaniałym śpiewem fragmentów dzieł takich mistrzów, jak: Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Leo Delibes, Stanisław Moniuszko, Bułat Okudżawa, Andrew Llyod Webber, Astor Piazzolla.

Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera