{styl_new}

Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Premiera FAUSTA

data dodania:
7.02.2023
Przedstawiamy realizatorki premiery opery Charles'a Gounoda, która odbędzie się już 17 czerwca w Teatrze Wielkim w Łodzi!
Za reżyserię spektaklu odpowiada Ewa Rucińska, za scenografię Agata Skwarczyńska, a za kostiumy Ola Reda i Agata Stanula. Panie wczoraj zobaczyły nasze pracownie produkcji przedstawień, zapoznały się z możliwościami technicznymi sceny i spotkały się m.in. z zastępcą dyrektora ds. artystycznych Rafałem Janiakiem, który obejmuje kierownictwo muzyczne nad premierą, oraz zastępcą dyrektora ds. produkcji Krzysztofem Marciniakiem. Pod koniec marca rozpoczniemy proces produkcyjny spektaklu, a w maju rozpoczną się próby z artystami - nie możemy doczekać się efektu końcowego.

Legenda o doktorze Fauście sięga czasów średniowiecza i została przeniesiona do literatury przez różnych pisarzy oraz do muzyki przez wielu kompozytorów. Wystarczy pomyśleć o poemacie symfonicznym Berlioza czy operze Mefistofeles Boito. Najbardziej znanym literackim Faustem jest Faust Goethego. Ukończył on swojego Fausta pięćdziesiąt lat przed premierą dzieła Gounoda. I to właśnie ta fabuła posłużyła librecistom do napisania historii dla kompozytora.
 
Wszyscy mali i wielcy czy to zwykli ludzie, czy czarnoksiężnicy, którzy zawarli jakiekolwiek pakty z diabłem, próbowali ulżyć swojemu losowi, aby zdobyć ziemskie sukcesy, a diabeł… był skłonny ofiarować im to, czego pragnęli nie zapominając o swoim wynagrodzeniu. To również problem Fausta. Faust Gounoda nie jest, więc człowiekiem, który usiłuje zrozumieć świat. Na pytanie Mefista, do czego dąży, wymienia rozkosze miłości. Dla kompozytora i jego librecistów to postać Małgorzaty i jej historia, uwiedzionej i opuszczonej kobiety, jest ważniejsza, dlatego to ona jest równie ważną bohaterką i to ona przeżywa największą tragedię. W Niemczech zdarzało się nawet, że wystawiano operę Gounoda pod tytułem Margarethe.
 
Czy wyrzuty sumienia i opamiętanie Fausta wystarczą by uratować i zbawić Małgorzatę? Jak przedstawi historię młoda i utalentowana reżyserka Ewa Rucińska? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo na premierze tej opery w czerwcu 2023 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi. Ponieważ ta wspaniała kompozycja pełna jest operowych przebojów, więc zapada w pamięć na długo. Zapraszamy!

Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera