{styl_new}

Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

GALA BALETOWA / to, co w balecie najpiękniejsze

data dodania:
21.05.2018
Z okazji Światowego Dnia Tańca zespół baletu Teatru Wielkiego w Łodzi przygotował specjalne wydarzenie – GALĘ BALETOWĄ. OD ROMANTYZMU DO WSPÓŁCZESNOŚCI. Już w najbliższą środę zostanie ona zaprezentowana po raz drugi i ostatni w tym sezonie. Wszystkich miłośników tańca gorąco zapraszamy.

GALA BALETOWA. OD ROMANTYZMU DO WSPÓŁCZESNOŚCI
23 maja 2018, godz. 19:00 / KUP BILET


– W 2018 roku przypada dwusetna rocznica urodzin wielkiego choreografa Mariusa Petipy i aby oddać hołd  jego osobie, przygotowane zostały fragmenty klasycznych spektakli baletowych, których na co dzień nie mamy możliwości zbyt często oglądać.  W części pierwszej naszego  wieczoru zobaczymy słynne sceny baletowe ze spektakli „Jezioro Łabędzie, „Don Kichot”, „Esmeralda”, „Płomień Paryża” i Korsarz”, przeplatane popisami solowymi wykonywanymi zarówno przez naszych tancerzy, jak i młodych adeptów łódzkiej szkoły baletowej. A wszystko to w oprawie scenograficznej nawiązującej  do oryginału – mówi Wojciech Domagała, kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.
Tancerka kręcąca w jednym punkcie trzydzieści dwa fouetté lub tancerz niczym zawieszony w powietrzu wykonujący niezwykle widowiskowe jeté po kole. Popisowe „cztery łabędzie” jak pod linijkę prezentują swoją tyleż skomplikowaną, co efektowną wariację. Balet klasyczny wcale nie musi być jak muzealny eksponat. Niezmiennie od lat przyciąga widzów na spektakle kompozytorskich i choreograficznych mistrzów tego gatunku.

– Druga część zawierać będzie zarówno układy z repertuaru teatru cieszące się szczególnym uznaniem publiczności, jak i współczesne choreografie ułożone przez naszych tancerzy. Dzięki bogatej i różnorodnej tanecznie propozycji wieczoru nasi widzowie będą mieli możliwość zobaczenia, jak zmienia się technika taneczna na przestrzeni wieków – dodaje W. Domagała.
W programie „Gali Baletowej” znajdą się więc oprócz fragmentów dzieł Petipy także znane choreografie m.in. Fokina, Waganowej, Veredona czy Madii do muzyki Czajkowskiego, Saint-Seänsa, Asafiewa, Adama, Nymana oraz Chopina i Morricone.
Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera