{styl_new}

opera

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

opera

Plakat do spektaklu: DON CARLOS
Terminy:

DON CARLOS

Opera

Kompozytor:
Giuseppe Verdi

Autor libretta:
Joesph Méry I Camille du Locla wg Friedricha Schillera

Data premiery:
19.03.2021

Czas trwania:
ok. 4 h (2 przerwy)

Realizatorzy:
kierownictwo muzyczne:
Vladimir Kiradjiev

inscenizacja:
Michał Znaniecki

obrazy:
Wojciech Siudmak

choreografia:
Diana Theocharidis

oprawa multimedialna:
Karolina Jacewicz

wsparcie animatorskie:
Jakub Guzik, Fryderyk Szulgit

przygotowanie chóru:
Maciej Salski / Rafał Wiecha

współpraca muzyczna:
Michał Kocimski

współpraca scenograficzna:
Katarzyna Zbłowska

asystenci reżysera:
Adam Grabarczyk, Waldemar Stańcz

inspicjent:
Zbigniew Pawełczyk, Andrzej Kowalik

oprawa scenograficzna spektaklu:
została zrealizowana z wykorzystaniem obrazów Wojciecha Siudmaka według koncepcji autora



Spektakl w wersji koncertowej - inscenizowanej
DON CARLOS – PERFEKCJA I EMOCJE
 
Każde spotkanie z twórczością Giuseppe Verdiego to dla teatru spore wyzwanie i emocje, a dla widzów możliwość udziału w czymś ważnym i wyjątkowym. Po paryskiej marcowej premierze w 1867 roku Verdi nie był do końca zachwycony efektem swojej pracy nad Don Carlosem, w krótkim czasie dokonał wielu zmian i już w październiku tego samego roku w Bolonii Don Carlos w pełni triumfuje, a dramat Schillera będący podstawą libretta nabiera nowych znaczeń, głębszych emocji i dynamiki dramaturgicznej. Don Carlos jest doprowadzonym do perfekcji dramatem muzycznym, w którym muzyka mocno charakteryzuje poszczególne postaci, efektowne sceny zbiorowe nie pojawiają się wyłącznie „same dla siebie”, a są integralną częścią scenicznej akcji, podkreślają ją, komentują i dynamizują. Każda aria i ansamble to nie tylko wokalne popisy, ale przede wszystkim emocje i charakterystyka charakterologiczna poszczególnych postaci; zawsze trafna i zawsze robiąca wrażenie!
 
Zawiłości uczuć, przyjacielskie zawody, intrygi polityczne i walka o władzę, to wszystko jest w dramacie Schillera. Jeszcze bardziej uwidocznione – bo „opisane” wyborną muzyką – jest w operze Verdiego. Słuchając jej uciekamy jednak od codziennej gonitwy, choć ona nie bardzo chce nas opuścić. Warto więc zasłuchać się, oderwać myślami i spróbować zapomnieć o „tu i teraz”.
 
Tym bardziej, że w tym inscenizowanym wykonaniu koncertowym gwarantujemy interpretację muzyczną i wokalną na najwyższym poziomie w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. W rolach głównych usłyszymy Dominika Sutowicza, Monikę Cichocką, Annę Wierzbicką, Bernadettę Grabias, Agnieszkę Makówkę, Grzegorza Szostaka, Roberta Ulatowskiego i Łukasza Motkowicza.  Reżyserem tego niezwykłego koncertu, z surrealistycznymi obrazami Wojciecha Siudmaka w tle, jest Michał Znaniecki.

W premierowym wydarzeniu 19 marca 2021 w rolach głównych wystąpili: Aleksandra Kurzak (Elżbieta), Roberto Alagna (Don Carlos), Andrzej Dobber (Posa), Rafał Siwek (Filip II), Monika Ledzion-Porczyńska (Eboli) oraz soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Maestro Vladimira Kiradjieva.
 
W naszym Teatrze będzie to trzecie spotkanie z Verdiowskim Don Carlosem – po pełnej inscenizacji w 1979 roku i koncertowym wykonaniu w 1991.
 
Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

fot. Joanna Miklaszewska
Starszy mężczyzna w czerwonej szacie na tle wysokiego krzyża. Za jego plecami ubrani na biało chórzyści.
Kobieta w czerwonej sukni zwrócona ku mężczyźnie w czarnym fraku z białymi elementami. Za jego plecami kobieta w fioletowej sukni z uniesioną dłonią.
Na środku sceny 3 aktorów z obręczami w dłoniach. Czarna scenografia z elementami gałęzi drzew i jasnym płomieniem. Z dwóch stron chórzyści w czarnych kostiumach.
Kobieta w czasie wykonywania arii, z otwartymi ustami i uniesioną dłonią. W fioletowej sukni z żabotem przy szyi.
Mężczyzna w złoto - czerwonej koronie i czarnym płaszczu. Z zamkniętymi oczami wykonuję arię, Trzyma uniesione obie dłonie.
Kobieta trzyma splecione obie dłonie, zwrócone ku górze. Ubrana w czerwoną sukienkę, ma jasną cerę i spięte włosy. Z otwartymi ustami wykonuje arię z przejęciem na twarzy.
Mężczyzna w kostiumie z ornamentami przytrzymuje rękaw drugiego mężczyzny z szablą w dłoni. Pomiędzy nimi stoi kobieta w fioletowej sukni. W tle ciemne, granatowe elementy scenografii.
Scena zbiorowa. Po dwóch stronach grupy chórzystów w czarnych i czerwonych kostiumach. Na pierwszym planie solista w czarno - złotym stroju. W tle dwa fotele królewskie, na jednym z nich siedzi kobieta. Po lewej stronie mężczyzna z wyciągniętą szablą.
Dwóch mężczyzn stojących naprzeciwko siebie. Jeden z nich trzyma wyciągniętą szablę. Obydwoje są ubrani w ciemne stroje. W tle ciemna scenografia.
Kobieta wygląda przez balkon, opiera dłonie o barierkę. Ma długie włosy opadające na ramiona, jest ubrana w białą, delikatną suknię. Budynek oświetlony jest na niebiesko i zielono.
Mężczyzna z brodą siedzi na krześle. W dłoniach trzyma otwartą książkę. Ubrany jest w czarną koszulę i ciemne spodnie. Jest zamyślony i skupiony.
Na pierwszym planie mężczyzna w królewskich szatach. Z prawej strony diabeł wskazuje królewski tron. Diabeł ma czerwone rogi, płaszcz i buty. Na górze zdjęcia widać dwie postacie mężczyzn. Jedna z nich pochyla się nad drugą, trzymając dłonią jego policzek.
Scena zbiorowa - w górnej części fotografii stoi chór. Pośrodku sceny leży mężczyzna spoglądający w stronę chórzystów. W dolnej części fotografii widać dwóch mężczyzn przy krzesłach. Jeden z nich siedząc opiera się o laskę, drugi stoi trzymając w dłoniach księgę.
Na pierwszym planie jest biały rumak stojący przy drzewie  z cienkimi, czarnymi gałęziami.. W dolnej części fotografii widać dwa przewrócone krzesła, kobietę w czerwonej, eleganckiej sukni i orkiestrę w tle.
W górnej części fotografii widać 4 mężczyzn: pierwszy trzyma w dłoni koronę, drugi szablę, trzeci ma czerwoną szatę, czwarty jest zacieniony i postać jest ledwo widoczna. Na drugim planie widać dwa przewrócone krzesła, postać kobiety wskazującą na nie dłonią oraz dwóch mężczyzn opierających się o siebie.

Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera